توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیرچند:
80 درصد جمعیت دنیا تنها 30 درصد کتاب دنیا را تولید می‌کنند/ رشد و ترقی بدون مطالعه امکان‌پذیر نیست
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۵
معاون توسعه ومدیریت منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه 80 درصد جمعیت دنیا فقط 30 درصد کتاب را تولید می‌کنند، گفت: رشد و ترقی هیچ جامعه‌ای بدون مطالعه امکان پذیر نیست.
به گزارش عرش نیوز، علی‌اصغر کاراندیش بعداز ظهر امروز در مراسم افتتاح نمایشگاه بزرگ کتاب خراسان جنوبی گفت: کشوری در همه زمینه‌ها روبه‌ رشد است که در آن پژوهش باشد و زمانی پژوهش در جامعه‌ای رشد پیدا می‌کند که در آن جامعه مطالعه نهادینه شده باشد.

وی افزود: ما در عصری زندگی می‌کنیم که ارتباطاتِ زیادی بین جوامع بشری چه در داخل کشور و چه در بین کشورها وجود دارد و اگربخواهیم برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم که بتوانیم دراین جامعه ارتباط موثری بین افرادی که در دنیا هستند برقرار کنیم؛ به طور قطع باید از جهان پیرامون خود اطلاعات به روز و در همه حوزه‌ها داشته باشیم.

*اثر گزارترین روشِ مطالعه، مطالعه‌ مکتوب است

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: شکل مطالعه درگذشته بیشتر به صورت مکتوب بود در حالیکه در زمان کنونی که به عصر ارتباطات و دنیای مجازی مشهور است گرچه شیوه‌های دیگری به آن اضافه شده است اما بهترین شیوه‌ای که می‌تواند در ذهن خواننده اثر گزار باشد، همان مطالعه مکتوب است.

کاراندیش با بیان اینکه در کشورهای درحال توسعه، با دارا بودن ۸۰ درصد جمعیت دنیا، فقط ۳۰ درصد کتاب دنیا را تولید می‌کنند اما کشورهای پیشرفته با دارا بودن ۲۰ درصد جمعیت جهان، ۷۰ درصد تولید کتاب دنیا را به خود اختصاص داده است که این موضوع نشان می‌دهد کشورهای درحال توسعه باید توجه بیشتری به مطالعه داشته باشند.

وی یادآور شد: در کشورهای در حال توسعه تیراژ کتب بین چهار تا پنج هزار نسخه است اما در کشورهای پیشرفته تیراژ کتب در بعضی از حوزه‌ها تا ۵۰۰ هزار نسخه نیز می‌رسد و این نشان از اهمیت و لزوم توجه بیشتر کشورهای درحال توسعه به فرهنگ کتاب و کتابخوانی دارد.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسائل درونی، خودشیفتگی، سرکوب شدن ذهن پرسشگر در وجود انسان، تصورِ دانستنِ همه‌چیز، تنبلی و سختی مطالعه را از مهمترین عوامل عدم توجه به مطالعه در جوامع کمتر توسعه یافته است.

*عادت مطالعه از کودکی شروع شود

کاراندیش خاطرنشان کرد: باید عادت به مطالعه را از دوران کودکی شروع کنیم و به دانش‌آموزان در مدارس طوری برنامه‌ریزی کنیم که مطالعه و انس با کتاب به صورت یک فرهنگ عمومی نهادینه شود.

وی گفت: یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ترویج مطالعه و ایجاد شرایط مناسب برای افرادی که علاقه‌مند به مطالعه هستند و به منابع دسترسی ندارند، می‌باشد و برگزاری نمایشگاه‌های کتاب به همین دلیل برگزار می‌شود.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در این دولت تلاش شده است که در بعد فرهنگ و هنر بیش از پیش به استان‌ها توجه شود، و باید شرایط مناسب برای افراد اهل مطالعه و برای دسترسی به منابع مطالعه ایجاد شود.

کاراندیش گفت: در برگزاری نمایشگاه‌ها تلاش شده اعتبارات بیشتری به استان‌ها واریز تا در راستای ترویج فرهنگ و هنر هزینه شود.
منبع: فارس
کد مطلب: 335155