توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فراز و نشیب های تاریخ انقلاب؛
جمعه سیاه و کشتار بی ‏رحمانه مردم در میدان ژاله
دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۰
تاریخ پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی، روزها و مقاطع حساس و سرنوشت سازی را پشت سر گذاشته است که قیام ۱۷ شهریور و کشتار وحشیانه تظاهرکنندگان مسلمان و حق جوی تهران که به جمعه سیاه و خونین معروف شد از جمله این مقطع سرنوشت ساز به شمار می‌آید.
به گزارش عرش نیوز:
به نقل از سرویس اجتماعی آفتاب ری؛ با گسترش دامنه انقلاب و تظاهرات مردمی در شهرهای مختلف دولت جمشید آموزگار مجبور به استعفا شد و محمدرضا شاه، جعفر شریف امامی را که از سران فراماسونری و ۱۵ سال رییس مجلس سنا بود به قصد کنترل اوضاع، مأمور تشکیل کابینه جدید کرد.

رژیم شاه با این تغییر و تحول و اعلام سیاست آشتی ملی و احترام به روحانیت، سعی داشت اوضاع را کنترل کرده و از خشم و نفرت عمومی بکاهد؛ اما هوشیاری حضرت امام خمینی (ره)‌ باعث شد که ایشان در پیامی خطاب به ملت ایران نقشه رژیم را رسوا و مردم انقلابی را بیش از پیش آگاه و خروشان کنند.

به این ترتیب در ۱۳ شهریور ۱۳۵۷ که مصادف با روز عید فطر بود راهپیمایی تاریخی و عظیمی برپا شد. این تظاهرات در روز ۱۶ شهریور ماه بار دیگر تکرار شد و در بین مردم اعلام شد که صبح روز بعد، یعنی ۱۷ شهریور ماه در میدان و خیابان ژاله (شهدا) تجمع صورت خواهد گرفت.

در اولین ساعات جمعه ۱۷ شهریور ماه، رژیم شاه توسط ارتشبد غلامعلی اویسی فرماندار نظامی تهران اعلام حکومت نظامی کرد؛ اما مردم در میدان ژاله (شهدای کنونی)‌ تجمع کردند و ناگهان با دیدن تانک‌ها و زره‌پوش‌های نظامی و مأموران مسلسل به دست حکومت نظامی غافلگیر شدند.

مأموران مسلح پس از چند بار اخطار از زمین و هوا جمعیت را ناجوانمردانه هدف رگبار قرار دادند و مردم بی‌گناه را به خاک و خون کشیدند.

عده زیادی از مردم در این روز توسط دژخیمان رژیم به شهادت رسیدند، اما این حادثه نقطه عطفی جهت افزایش خشم و اعتراض عمومی مردم و رسوایی بیش از پیش رژیم گردید و در تاریخ ننگین ستم‌شاهی به عنوان جمعه سیاه و جمعه خونین برای همیشه باقی ماند.

مردم پاک دلی که در واقعه هفده شهریور جان خویش را سپر بلای انقلاب و اهداف والای آن کردند، مجاهدانی غیور بودند که ایمان در دل‌هایشان راه یافته بود، شیر دلانی که نه برای دنیا بلکه برای وعده‌های الهی به پا خاستند و مقابل رژیم ستم‌شاهی ایستادند.

۱۷ شهریور روز سند حقانیت و مظلومیت ملت رشید و سرافراز ایران است که در گوشه گوشه میدان ژاله و خیابان‌های اطراف آن با خون پاک و مطهر شهدا امضاء شد.
کد مطلب: 306751
 
 


پربازدیدترین