توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نایب رییس مجلس جمهوری فدرال آلمان: باگفتگو باید دیوارها را از میان برداشت
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۰
نایب رییس مجلس جمهوری فدرال آلمان گفت: نظرات و ایده های بسیاری در دنیا وجود دارد که گاها موجب بروز مشکلاتی می شوند، اما باید با گفتگو دیوارها را از میان برداریم و در صلح و آرامش زندگی کنیم.
به گزارش عرش نیوز؛خانم 'کلاودیا روت' جمعه شب در دیدار با استاندار آذربایجان شرقی اظهار کرد: در دنیایی که خشونت، جنگ و ترس ان را فراگرفته راه های زیادی برای برقراری صلح و امنیت وجود دارد که یکی از انها برقراری دیپلماسی گفتگو است.

وی ابراز امیدواری کرد: مذاکرات هسته ای ایران در 5+1 هرچه سریع تر به نتیجه برسد و درها و پنجره های سیاسی برای همیشه باز باشد چرا که مناسب بودن روابط سیاسی به بهبود روابط اقتصادی نیز منجر خواهد شد.

خانم روت که در سفری پنج روزه در ایران به سر می برد، از بازدیدش از دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: متاسفانه وضعیت این دریچه بسیار غم انگیر است و این موضوع یک فاجعه زیست محیطی است و همه کشورها باید برای رفع این مشکل همکاری کنند.

وی اضافه کرد:آلمان اماده هرگونه همکاری دراین زمینه است و ابتکارعملی که دراین خصوص در آلمان شکل گرفته و تشکیل انجمن دوستان دریاچه ارومیه در این کشور نشان دهنده اهمیت این موضوع نزد دولت و ملت آلمان است.

روت خاطرنشان کرد: در آلمان عده زیادی خواهان مشارکت در احیا دریاچه ارومیه هستند و ایرانیان زیادی نیز که هم اکنون در دانشگاه ها تدریس می کنند، آماده اند در این خصوص وارد عمل شوند.

وی افزود: خشک شدن دریاچه ارومیه علاوه بر زندگی بشر بر روی کشاورزی، توریسم و اقتصاد منطقه تاثیر می گذارد، از این رو باید با بهره گیری از تجارب مفید دیگران در راستای احیا آن گام های موثری برداشته شود.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این دیدار گفت: متاسفانه در خصوص دریاچه ارومیه اقدامات به موقعی صورت نگرفت،اما باروی کارامدن دولت یازدهم احیا این دریاچه دراولویت برنامه های دولت گنجانده شد و بابهره گیری از 600 هیات علمی و 38 کارشناس خارجی که سابقه احیا دریاچه های مختلف را داشتند طرح مطالعاتی به پایان رسید و هم اکنون در مرحله اجراست.

'اسماعیل جبارزاده' افزود: آماده همکاری با تمام کشورهایی که در این زمینه صاحب تجربه هستند، هستیم اما دوست داریم همکاری کشورها بیشتر عملی باشد تا شعار.

وی با ابراز خوشبینی از احیا این دریاچه گفت: با اقداماتی که انجام شده و مطالعاتی که در حال تبدیل شدن به طرح های عملیاتی هستند احیا این دریاچه و حیات دوباره در ان محقق خواهد شد.

جبارزاده همچنین در خصوص سیاست گفتگو که از سوی دولت یازدهم در حال انجام است، اظهار کرد: ایران نشان داده که طرفدار گفتگو است و این موضوع در جریان مذاکرات 5+1 بارها دیده شده و برای همه به اثبات رسیده است.

وی گفت: معتقدیم مشکلات با زبان گفتگو بهتر و راحت تر رفع می شود، چرا که اعتقاد داریم فطرت تمام انسان ها، الهی بوده و تمام انسان ها زندگی در صلح را دوست دارند.

جبارزاده همچنین در خصوص اقلیت های دینی در ایران و رعایت حقوق انها افزود: تمام ادیان الهی در ایران از حقوق مساوی برخوردارند به گونه ای که پیروان تمام ادیان در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و این نشان دهنده توجه و احترام به حق اقلیت ها در ایران است.

خانم کلاودیا روت در ادامه سفر خود به ایران، روز شنبه با رییس مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان محیط زیست و معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دیدار می کند.

وی روز دوشنبه ایران را به مقصد آلمان ترک خواهد کرد.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 358754