توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان:
کردستان قابلیت تولید برند طلای ویژه خود را دارد
چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۶
معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه پیشنهاد ما احداث شهرک استحصال مواد معدنی برای نخستین بار در سطح جهان در این استان است، گفت: کردستان قابلیت تولید برند طلای خاص خود را دارد.
به گزارش عرش نیوز به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، مواد معدنی به عنوان یکی از سرمایه‌ها و ثروت‌های گران‌بهای هر جامعه‌ای به شمار می‌رود. خوشبختانه کشور ما و بویژه استان کردستان از این نظر دارای قابلیت‌های فراوانی است.

 
وجود معادن غنی طلا و آهن به عنوان دو نمونه با ارزش در این استان در کنار پیش‌بینی‌هایی که خبر از وجود مقدار بیشتری از این مواد می‌دهد، موجب شده تا این عرصه به عنوان یک منبع مهم در افزایش ارزش افزوده استان و حتی اشتغالزایی مطرح باشد .

 
در همین راستا با مهدی مرادی معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در دو بخش به گفت‌وگو نشستیم که بخش نخست آن را در ادامه می‌خوانید.

 
فارس: وضعیت معادن استان به طور کلی چگونه است؟

 
مرادی: با توجه به وضع زمین‌شناسی استان و نوع ساختار آن دارای تنوع مواد معدنی در استان هستیم که به طور کلی در دو قالب تقسیم‌بندی می‌شوند.

 
بخش نخست فلزها شامل طلا، آهن، منگنز و مس و مقداری سرب و روی در بانه هستند. بخشی از غیر فلزی‌ها هم سنگ‌های تزئینی مشتمل بر مرمر، مرمریت، تراورتن، سنگ‌های کریستال و غیره هستند.

 
بخش دیگر مواد غیر فلزی در معادن ما شامل مصالح ساختمانی، باریت، پوکه و سنگ‌های گرانیتی هستند و به طور کلی ظرفیت‌های خوبی در این زمینه‌ها و مواد در سطح استان کردستان وجود دارد.

 
فارس: در زمینه فلز طلا دارای چه جایگاه و شرایطی در معادن کردستان هستیم؟

 
ظرفیت طلا در دو نقطه استان وجود دارد که در شمال در شهرستان‌های سقز و بانه و در جنوب شرق در شهرستان‌ قروه در معدن ساریگونی دارای این قابلیت هستیم.

 
در شهرهای سقز و بانه معادن طلای جدیدی کشف شده است و در مزایده سال 91 سه محدوده در این نقاط واگذار شد و در آینده نیز گواهی کشف برای 5 تا 6 نقطه دیگر صادر می‌شود، ضمن آنکه گواهی کشف برای معدن طلای میرگه نقشینه در شرق نیز صادر شده است.

 
فارس: وضعیت استحصال طلا در معدن ساریگونی قروه به چه صورت است؟

 
بیشتر سهام این معدن در گذشته در اختیار فردی به نام ریوتینتو قرار داشت که سهام وی در سال 90 به شرکتی قزاقستانی واگذار شد. آنها نیز زمینی به مساحت 100 هکتار را تملک و کار را در آنجا شروع و سایت آزمایشگاهی را راه‌اندازی کرده‌اند.

 
فاز اول در این معدن قرار است تا آخر امسال راه‌اندازی شود، ضمن آنکه برای تست هم چندین انفجار به منظور تعیین میزان عیار و نحوه استحصال صورت گرفته است.

 
این فاز قرار بود در سال گذشته به بهره‌برداری برسد، اما این امر محقق نشد و قول داده‌اند تا پایان امسال این فاز را نهایی کنند.

 
فارس: شایعاتی در خصوص خام فروشی طلا در این معدن به گوش می‌رسد، چه پاسخی دارید؟

 
آنها به هیچ عنوان حق این کار را ندارند و اصلا در آینده و پس از استحصال نیز عملا چنین چیزی امکان ندارد. عیار طلای این معدن 1.24 p.p.m است و قابل حمل از آن نقطه به جای دیگری نیست، به بیان ساده‌تر به لحاظ اقتصادی این کار صرفه نخواهد داشت.

 
این شرکت قزاقستانی قرار بوده است 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در معدن ساریگونی طی دو فاز انجام بدهد. با این میزان سرمایه روشن است، قصد خام فروشی ندارند و ناچار به ایجاد واحد کنستانتره و فرآوری هستند تا پس از آن کار حمل را انجام دهند.

 
مطمئن باشید خام‌فروشی در حوزه طلا در معدن ساریگونی که پروانه بهره‌برداری 8 ساله برای آن صادر شده است، اتفاق نخواهد افتاد و نه در حال حاضر که استخراج انجام نشده است و نه در آینده که کار عملیاتی شود.

 
در شهرستان سقز 3 معدن طلا در قلقله، قبغلوجه و کرویان با عیار 1.2 به صورت میانگین از طریق مزایده در سال 91 به شرکت داخلی واگذار شده است.

 
یکی از نکات مهم در خصوص معادن کردستان «کانسار» است. یعنی دارای ذخایری هستیم که فعلا به صورت پتانسیل است و آزاد نشده است که همین امر ظرفیت نهفته ما را افزایش می‌دهد.

 
فارس: در معادن آهن استان خام فروشی‌های انجام شد، در حال حاضر این وضعیت متفاوت است؟

 
بیشترین فلز ما در سطح استان آهن است که در این زمینه 6 معدن فعال در حال حاضر وجود دارد. سؤال شما را تأئید می‌کنم و باید بگویم تا سال 92 صد درصد آهنی که استخراج می‌شد به صورت خام فروخته می‌شد.

 
اما با توجه به اینکه ما سال 93 را به نام سال فرآوری معادن نامگذاری کرده و این سیاست را دنبال می‌کنیم از مدیران عامل شرکت‌های بومی آهن استان دعوت به عمل آوردیم و خواستار جلوگیری از خام فروشی توسط آنها و به جای آن راه‌اندازی واحدهای فرآوری شدیم.

 
ماحصل قضیه این شد که معدن صبانور بیجار واحد کستانتره خود را در ماه جاری با ظرفیت 325 هزار تن افتتاح کرد و این کار به عنوان نخستین راه‌اندازی واحد کنستانتره در کردستان نام گرفت.

 
کنستانتره سازی، عملیاتی برای پرعیار کردن فلز به میزان 80 تا 90 درصد است و با این کار در معدن صبانور بیجار 40 تا 50 نفر به صورت مستقیم دارای شغل می‌شوند و پس از کنستانتره سازی در صورتی که به فرآوری نهایی برسیم برای بیش از 400 نفر به شکل مستقیم اشتغالزایی می‌شود.

 
همچنین یکی دیگر از معادن بیجار به نام کیمیا معادن در حال مذاکره با شرکت‌های چینی برای راه‌اندازی واحد کنستانتره در خصوص فرآوری آهن است.

 
یکی از سیاست‌های ما قطع حمایت از معادنی است که اقدام به خام‌فروشی می‌کنند و معتقدیم می‌توان در هر شهرستانی که دارای چند معدن آهن است، یک مجموعه «گندله» ایجاد کرد تا در آنجا مراحل نهایی فرآوری انجام شود.

 
همین کار را می‌توانیم در خصوص معادن طلای استان نیز داشته باشیم و حتی قابلیت تولید برند طلای کردستان را در ساخت مصنوعات داریم.

 
پیشنهاد ما ایجاد شهرک استحصال مواد معدنی برای نخستین بار در سطح جهان در استان کردستان است، چرا که از نظر ذخایر دارای معادنی غنی هستیم که امکان عملیاتی کردن این کار را فراهم می‌آورد.

 
فارس: میزان ذخایر قطعی معادن استان در آهن به چه میزان است؟

 
در حال حاضر ذخیره قطعی آهن معادن  100 میلیون تن است که 42 میلیون تن آن مربوط به «شهرک بیجار» و  15 میلیون تن «گلالی» و صاحب نیز 3 میلیون تن است و بقیه نیز به صوت پراکنده وجود دارد.

 
پیش‌بینی ما وجود 500 میلیون تن آهن در معادن استان است، چرا که هنوز اکتشاف چندانی صورت نگرفته، ضمن آنکه کیفیت جنس مواد معدنی استان ما بالا و بدون فسفر و عناصر مضر است.

 
در اینجا جا دارد به یک نکته اشاره کنم و آن نگاه قانونی استاندار کردستان به معادن است. وی معدن را در کنار صنایع معدنی قبول دارد و معتقد است خام‌فروشی زمینه توسعه را فراهم نمی‌کند.

 
قرار شده است با مساعدت زاهدی از طریق عملیات ژئوفیزیک هوایی در استان کردستان، ذخایر جدید زیرزمینی را کشف کنیم.

 
فارس: توضیحاتی نیز در خصوص سایر مواد فلزی معادن استان ارائه دهید.

 
منگنز به عنوان عنصری استراتژیک که ارزش آن از آهن بیشتر است در معادن استان ما وجود دارد و این عنصر برای ساخت فولاد، بهترین ماده است.

 
دو معدن منگنز در شهرستان کامیاران با نام‌های گشگی و شاهینی فعال است که مواد آن به ذوب‌آهن اصفهان منتقل می‌شود و 3 معدن دیگر نیز در آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

 
ظرفیت مس در استان کردستان زیاد نیست و تنها در منطقه موچش از این فلز برخوردار هستیم که البته با توجه به اینکه تیپ مس در موچش خوشه‌ای است، پیش‌بینی نمی‌کنیم در این ماده چندان غنی باشیم.

 
فارس: شرایط معادن ما به لحاظ مواد غیرفلزی و بویژه مرمر چگونه است؟

 
در بخش سنگ‌های تزئینی، مرمر مهم‌ترین عنصر بوده و بهترین مرمر کشور در استان کردستان است. تا امروز تنها یک واحد فرآوری مرمر در استان فعال است و غالبا این ماده به صورت خام انتقال می‌یابد.

 
فناوری تبدیل مرمر به مصنوعات در استان کردستان وجود ندارد و نیازمند ماشین‌آلات خاصی است، ضمن آنکه به دلیل گرانقیمت بودن، بازار مصرف چندانی در کشور ندارد و عمدتا به خارج صادر می‌شود.

 
سایر سنگ‌های تزئینی نیز غالبا در کردستان و همچنین استان‌های همجوار فرآوری و به مصرف می‌رسد.

 
سنگ‌های گرانیت نیز در گذشته بازار خوبی داشت، اما با توجه به اینکه روشن شده است که این ماده رادیواکتیو دارد بازار خود را از دست داده است.

 
اما بزرگ‌ترین باریت خاورمیانه در شهرستان مریوان با ظرفیت یک‌میلیون تن قرار دارد.

 
نکته پایانی اینکه اولویت ما، واگذاری معادن به افرادی است که توانایی فنی و مالی این کار را داشته باشند و فارغ‌التحصیلان رشته‌های زمین‌شناسی و معدن و کسانی که توان مالی دارند با ارائه گردش مالی یکساله می‌توانند مبادرت به انجام فعالیت معدنی کنند.

 
با انجام فعالیت‌های جدید معدنی در استان کردستان و عملیات کشف و بهره‌برداری‌های جدید به میزان 10 تا 15 درصد اشتغالزایی در معادن استان محقق خواهد شد.
کد مطلب: 283559
 
 
 


علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۱۱-۱۳ ۱۵:۰۸:۴۴
شرکت ریوتینتو بود نه شخصی به نام ریو تینتو (62753)