توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس کل دیوان محاسبات کشور:
راه‌اندازی سیستم‌های کنترل داخلی در دستگاه‌های اجرایی /به دنبال مچ‌گیری نیستیم
پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۰
رئیس کل دیوان محاسبات کشور گفت: به زودی پس از رایزنی با وزارت‌خانه‌ها، نسبت به راه‌اندازی سیستم‌های کنترل داخلی در دستگاه‌های اجرایی اقدام می‌شود.
به گزارش عرش نیوز به نقل ازخبرگزاری فارس از قزوین، امین‌حسین رحیمی در جلسه شورای اداری استان قزوین که ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: گرچه عنوان عزم‌ملی در سال‌جاری به کار برده شده مربوط به مردم بوده و همه مردم باید تلاش کنند اقتصاد کشور شکوفا شود اما این امر نیز منوط به مدیریت جهادی مدیران است.

 
وی افزود: این‌که رهبر معظم انقلاب فرمودند عزم ملی و مدیریت جهادی به لحاظ اهمیت آن است.

 
رئیس کل دیوان محاسبات کشور اضافه کرد: اقتصاد ارتباط تنگاتنگی با بودجه کشور دارد که در حال حاضر از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب موضوع اقتصاد را در شعار سال‌جاری مطرح کردند.

 
رحیمی ادامه داد: برون‌رفت از وضعیت اقتصادی فعلی محقق نمی‌شود مگر اینکه مدیریت جهادی تحقق پیدا کند و همکاری بین دستگاه‌های اجرایی و نظارتی نیز گوشه‌ای از مدیریت جهادی به شمار می‌رود.

 
وی عنوان کرد: اگر تعامل لازم بین دستگاه‌های اجرایی و نظارتی کشور وجود داشته باشد، قطع‌یقین اتفاقات خوبی در روند بودجه‌ریزی کشور رخ می‌دهد.

 
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به این‌که بودجه زیادی در طول سال در کشور هزینه می‌شود اما روند توسعه‌ای مطلوب نیست، تصریح کرد: یک سری از این مشکلات به ساختار اقتصادی کشور باز می‌گردد که باید اصلاح شود زیرا نحوه هزینه‌کرد بودجه بسیار حائز اهمیت است.

 
رحیمی با بیان اینکه روند بودجه‌ریزی کشور ایراداتی دارد که باید برطرف شود، گفت: سیستم بودجه‌ریزی کشور مطابق قوانین باید بودجه‌ریزی عملیاتی باشد درحالی که سیستم بودجه‌ریزی چانه‌زنی درحال حاضر در کشور ما رواج دارد.

 
وی بیان کرد: تأکید زیادی روی استفاده از سیستم بودجه‌ریزی عملیاتی وجود دارد تا بودجه کشور را بر اساس قیمت تمام شده کالا و خدمات با لحاظ صلاح‌دید سازمانی در اختیار دستگاه اجرایی قرار گیرد.

 
به گفته رئیس کل دیوان محاسبات کشور بیش از 80 درصد بودجه کشور برای هزینه‌های جاری سازمان‌ها صرف می‌شود.

 
رحیمی افزود: هدف دیوان محاسبات این نیست که برای مدیری پرونده تخلف تشکیل دهد و اگر چنین اقدامی انجام می‌دهند به این دلیل است که بقیه روش‌ها موثر نبوده است.

 
وی اضافه کرد:  روند فعالیت دیوان محاسبات به این صورت است که بودجه در اختیار دستگاه اجرایی قرار می‌گیرد و مدیر آن دستگاه به صلاح‌دید خود اقدام به هزینه‌کرد آن بودجه می‌کند، سپس دیوان محاسبات وارد عمل شده و به حساب‌رسی می‌پردازد.

 
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه این روش ایراداتی دارد، ادامه داد: با توجه به اینکه مدیران دستگاه‌های اجرایی علی‌رغم پاکدامن بودن، از مسائل و آیین‌نامه‌های مالی دیوان محاسبات به خوبی اطلاع ندارند در برخی موارد ناخواسته مرتکب تخلف در نحوه هزینه‌کرد بودجه می‌شوند.

 
رحیمی عنوان کرد: این امر موجب می‌شد برای مدیران دستگاه‌های اجرایی پرونده‌های تخلف تشکیل شده و در برخی از موارد موجب ممنوع‌الخروج شدن و بدهکاری مدیر به دستگاه اجرایی و بیت‌المال می‌شد که این عوامل موجب می‌شد مدیران دستگاه‌های اجرایی همواره نگران نحوه هزینه‌کرد بودجه باشند.

 
وی با اشاره به اینکه این روش برای بیت‌المال نیز فایده زیادی ندارد، تصریح کرد: بنابراین راهکار مناسب این است که دیوان محاسبات با استفاده از برخی از روش‌ها قبل هزینه‌کرد بودجه، قوانین و مقررات لازم را به مدیران دستگاه‌های اجرایی آموزش دهد.

 
دیوان محاسبات به هیچ‌عنوان به دنبال مچ‌گیری نیست

 
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با بیان اینکه برای تحقق این مهم باید تعامل خوبی بین دستگاه‌های اجرایی و نظارتی به ویژه دیوان محاسبات برقرار شود، گفت: در آسیب‌شناسی که صورت گرفت مشخص شد یکی از علل تخلف مدیران دستگاه‌های اجرایی در نحوه هزینه‌کرد بودجه، عدم آشنایی با مسائل مالی است.

 
رحیمی افزود: دیوان محاسبات وظیفه آموزش به مدیران دستگاه‌های اجرایی را ندارد بنابراین برای این امر از استانداری‌ها کمک گرفتیم تا به این مهم بپردازند.

 
وی با اشاره به اینکه راه حل دوم کنترل داخلی و خود کنترلی است، اضافه کرد: امروزه بحث پیشگیری از هزینه نادرست بودجه با شعار مرتفع نمی‌شود بلکه باید سیستم‌های کنترل داخلی در دستگاه‌های اجرایی وجود داشته باشد.

 
رئیس کل دیوان محاسبات کشور ادامه داد: به زودی پس از رایزنی با وزارت‌خانه‌ها نسبت به راه‌اندازی سیستم‌های کنترل داخلی در دستگاه‌های اجرایی اقدام می‌شود، لذا مدیران دیگر نگران نحوه هزینه‌کرد بودجه نباشند.

 
رحیمی خاطرنشان کرد: راه‌اندازی سامانه نظارت الکترونیکی دیوان محاسبات(سنا) نیز راهکار مناسبی برای تحقق این مهم است زیرا امروز کاغذ از سیستم‌های اداری در حال حذف شدن است و جای خود را به سیستم‌های الکترونیکی می‌دهد.

 
وی عنوان کرد: این سیستم کمک می‌کند اشتباهات در خصوص نحوه هزینه‌کرد بودجه در دستگاه اجرایی به موقع تشخصی داده شده و در اسرع وقت برطرف شود که در این صورت نگرانی برای مدیر دستگاه اجرایی در این خصوص نیز وجود ندارد.

 
رئیس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به اینکه این سیستم موجب شفافیت عملکرد مالی دستگاه اجرایی می‌شود، تصریح کرد: به هیچ عنوان قصد مچ‌گیری نداریم بلکه قصد ما این است که از امکانات روز دنیا برای کاهش مشکلات در دستگاه‌های اجرایی به ویژه مدیران این دستگاه‌ها استفاده کنیم.

 
رحیمی یادآور شد: اگر مسیر تعاملی ایجاد شود و این ذهنیت که دیوان محاسبات به دنبال مچ‌گیری نیست، قطع‌یقین کمک زیادی در عدم به وجود آمدن مشکل برای مدیران دستگاه‌های اجرایی می‌شود.
کد مطلب: 284459