توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آقای زنگنه! چگونه می‌خواهید نارضایتی همکاران‌تان را حل کنید؟
يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۹
نماینده مردم رفسنجان در مجلس گفت: آقای زنگنه چگونه می‌خواهید وضعیت نیروی انسانی و نارضایتی همکاران‌تان را در صنعت نفت حل کنید؟
به گزارش عرش نیوز به نقل از تسنیم، احمد انارکی محمدی نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت در صحن علنی مجلس، گفت: بعد از برجام بسیاری از ارتباطات دوباره برقرار شده و انشاالله نتایجش به مردم برسد ولی انتظار این بود که پس از موافقت مراجع ذیربط با الگوی جدید قراردادهای نفتی، شاهد انعقاد قراردادهای بیشتر و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در جهت توسعه میادین نفت و گاز در کشور به ویژه در میادین مشترک باشیم. آنهم در حالی که همسایگان ما با سرعت تمام در حال توسعه و برداشت از میادین مشترک هستند.

وی افزود: چرا از سرمایه‌ در گردش مردم در صنعت نفت استفاده نمی‌شود؟

نماینده مردم رفسنجانی در مجلس اظهار داشت: آقای زنگنه شما چه برنامه‌ای برای بحث اقتصاد مقاومتی و افزایش توان مهندسی شرکت‌های داخلی دارید؟ در بند 13 برنام‌های شما به استفاده از بخش خصوصی در بحث فروش اشاره داشتید. این در حالی است که افکار عمومی خاطره خوشی از حضور بخش خصوصی در فروش نفت ندارند.شما چه برنامه‌‌ای برای پیشگیری از فسادهای مالی در این زمینه دارید؟

انارکی خاطرنشان کرد:‌ آقای زنگنه در فصل 3 برنامه‌های پیشنهادی شما به حمایت از تاسیس شرکت‌های غیردولتی برای سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اکتشاف توسعه و بهره‌برداری از میادین تاکید شده است. بهتر نیست به جای ایجاد شرکت‌های جدید شرکت‌های قبلی در این حوزه توانمند شوند؟

وی افزود: همه می‌دانند ایران بیش از 100 سال است که نفت تولید می‌کند اما با روش قدیمی نمی‌توان انتظار معجزه داشت چه برنامه‌ای برای تحول و نوسازی در این صنعت دارید؟

نماینده مردم رفسنجان ادامه داد: در فصل 3 برنامه‌های شما به کمبود شدید منابع مالی اشاره شده است از جمله بدهی‌های شرکت ملی نفت. آیا با 50 میلیارد دلار بدهی شرکت نفت به دولت حتی اگر با برنامه 14 درصد از محل درآمد نفت این بازپرداخت بدون هیچ هزینه‌ای انجام شود. پرداخت این بدهی حداقل 10 سال به طول می‌انجامد.

انارکی خاطرنشان کرد: آقای زنگنه شما به تغییر رویکرد افزایش پالایش توجه شده است و گفته‌اید فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار می‌شود. این کار چند سال طول می‌کشد؟ مردم خواهان زودتر انجام شدن این کار هستند. آقای زنگنه در فصل 5 برنامه پیشنهادی شما نقش‌آفرینی جدی در صادرات گاز پیش‌بین شده است. با توجه به روند صعودی مصرف گاز در کشور آیا گازی برای صادرات باقی می‌ماند؟

وی افزود:‌ صنعت نفت با دو مشکل در حوزه نیروی انسانی مواجه است. ابتدا خروج نیروهای باتجربه از طریق بازنشستگی و دیگری وجود نیروهای غیرمتخصص که همه در دوره گذشته با هدف ایجاد اشتغال جذب وزارت نفت شده‌اند. برنامه شما برای حل این مشکل و به روز کردن ساختار صنعت نفت، چیست؟

نماینده مردم رفسنجان در مجلس اظهار داشت: وضعیت نیروی انسانی و نارضایتی همکاران شما در صنعت نفت چه در میادین و چه در خود وزارتخانه از باب معیشت و همچنین بحث عدم جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت را چگونه می‌خواهید حل و فصل کنید.

انارکی با بیان اینکه آقای زنگنه آیا برنامه‌ای برای حمایت از تولید داخلی دارید، خاطرنشان کرد: صنعت نفت یک صنعت پیچیده است که باید از لحاط دانش بروز شود .چرا هنوز شاهد واردات برخی از کالاها نیازمند در صنعت نفت هستیم.

وی افزود: به عنوان دارنده بزرگترین منابع گاز باید بزرگترین تولید کننده پتروشیمی منطقه باشیم. با توسعه منابع پایین دستی پتروشیمی بیشترین ارزش افزوده و اشتغالزایی در این بخش صورت می‌گیرد.

نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حوزه گازرسانی از محل بودجه قرار بود بسیاری از استانها جنوبشرق گازرسانی شوند اما پیشرفت بسیاری از استانها 80 درصد و برخی استانها 33 درصد پیشرفت داشته‌اند که در بحث گازرسانی روستایی ناعادلانه است.

انتهای پیام/
کد مطلب: 392260