توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نعمت زاده در جمع صنعت‌گران کردستان:
دولت معتقد به واگذاری کار اقتصادی به بخش خصوصی است
پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۴
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اعتقاد دولت این است که کار اقتصادی به دست بخش خصوصی باشد و هنر دولت‌مردان این است که راه را برای این کار هموار کنند.
به گزارش عرش نیوز، محمدرضا نعمت‌زاده که شامگاه چهارشنبه در نشست با صنعت‌گران استان کردستان در سنندج سخن می‌گفت، با اشاره به مشکلات دولت در زمان آغاز به‌ کار و برطرف شدن بسیاری از این مشکلات، اظهار داشت: هنوز خیلی از مسائل باقی مانده و نارسایی‌هایی هست که دولت مصمّم به حل آنهاست.

وی بخشی از مشکلات را ناشی از تحریم‌های ظالمانه دشمن دانست و تصریح کرد: دولت کمر همّت بسته تا تحریم‌های دشمن را به نفع مردم بردارد.

با روحیه‌ بخش خصوصی در دولت کار می‌کنیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت به برخی گلایه‌های مطرح شده درباره عملکرد سیستم بانکی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: هرچند بنده خود یکی از منتقدان سیستم بانکی کشور هستم اما نباید فراموش کنیم همه بانک‌های کشور تحریم هستند.

نعمت زاده افزود: بانک‌هایی که دولتی هستند، اعلام می‌کنند باید به سهام‌دار خود که دولت است پاسخ‌گو باشند و بانک‌های خصوصی هم استدلال می‌کنند باید به سهام‌داران خود که بخش خصوصی هستند جواب پس دهند و دست آنها برای محقق کردن برخی خواسته‌ها بسته است.

وی به سابقه فعالیت خود در بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: معتقدم که بخش خصوصی می‌تواند در پیشبرد امور به دولت کمک شایانی ارائه کند و ما با روحیه بخش خصوصی در دولت کار می‌کنیم.

اولویت دولت در حوزه داخلی کاهش تورم است

وزیر صنعت، معدن و تجارت به رویکردهای دولت یازدهم اشاره و خاطرنشان کرد: اولویت دولت در مسائل بین‌المللی این است که مشکل تحریم‌ها را به نفع مردم برطرف کند و در داخل هم اولویت کار، کاهش تورم است.

نعمت زاده با اشاره به خروج کشور از رکود، افزود: از 50 قلم کالای تولیدی به استثنای 2 قلم روند تولید صعودی شده است؛ البته این مقایسه نسبت به سال گذشته و نه سال 90 انجام شده است.

وی با اشاره به برنامه دولت برای اتمام واحد پتروشیمی کردستان تصریح کرد: حدود هزار و 600 کیلومتر خط انتقال اتیلن در غرب کشور ساخته شده که اگر این کار هم انجام نمی‌شد، اثر وضعی به دنبال نداشت و در همان جنوب کشور می‌توانستیم همان کاری را که اکنون در استان‌های غربی انجام داده‌ایم انجام دهیم ولی با این اعتقاد که این واحدها در هر استانی فعال شود تحرک ایجاد می‌کند واحدهای یاد شده را در استان‌های غربی احداث کردیم.

عقب‌ماندگی 4 سال گذشته را نباید به حساب صنعت‌گر گذاشت

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وضعیت نامطلوب صنعت در سال‌های گذشته، اظهار داشت: معتقدم عقب‌ماندگی 4 سال گذشته را نباید به حساب صنعت‌گر گذاشت بلکه در ایجاد این وضعیت مسائلی چون تحریم بانکی، افت صادرات و افت تولید مؤثر بوده است.

نعمت زاده افزود: اعتقاد دولت این است که کار اقتصادی به دست بخش خصوصی باشد و هنر دولت‌مردان این است که راه را برای این کار هموار کنند.

وی به مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی اشاره و عنوان کرد: دولت می‌توانست مذاکرات هسته‌ای را 6 ماه پیش تمام کند ولی ما نمی‌خواستیم با این مذاکرات چیزی از دست بدهیم و ایران در این مدت از مواضع جدی خود عقب ننشسته است.

دولت در مذاکرات هسته‌ای شفاف‌سازی می‌کند

عضو کابینه تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنانش گفت: دولت در مذاکرات هسته‌ای شفاف‌سازی می‌کند و به تعهداتی که در مذاکرات می‌دهد هم عمل می‌کند.

نعمت‌زاده به مزیت‌های استان کردستان اشاره کرد و افزود: کردستان مزیت‌های فراوانی برای پیشرفت دارد که یکی از این مزیت‌ها وجود کشور عراق در همسایگی ماست.

دولت اعتقاد دارد که تجارت باید به مسیر صحیح هدایت شود

وی با اشاره به موضوع تجارت و با یادآوری این امر که امکانات بازارچه‌های مرزی کشور محدود است، گفت: دولت اعتقاد دارد که تجارت باید به مسیر صحیح هدایت شود و انجام این کار با فعالیت بازارچه‌ها ممکن نمی‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به واگذاری مسئولیت حوزه طیور کشور به وزارت جهاد کشاورزی از سال 92 با مصوّبه مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود انجام این کار با تمام توان آماده کمک به صنعت طیور کشور هستیم و این امر را به وزارت جهاد کشاورزی هم منتقل کرده‌ایم.

منبع: تسنیم

کد مطلب: 329666