توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
90 درصد مبتلايان به ايدز در خوزستان را مردان تشكيل مي دهند
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۰
رئيس مركز بهداشت خوزستان گفت: از ميان مبتلايان به ايدز در استان، مردان 90 درصد و زنان 10 درصد اين آمار را تشكيل مي دهند.
به گزارش عرش نیوز؛سيد سعيد سيديان پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحيه بهره برداري از شبكه آزمايشگاهي تشخيص اچ آي وي اظهار كرد: ايدز يكي از معضلات بهداشت جهاني است و در كشور ما نيز براي مهار انتقال بيش از حد آن، محققين و دانشمندان تحقيقاتي گسترده اي را انجام دادند.

وي با اشاره به برنامه هاي دانشگاه علوم پزشكي در افزايش سطح آگاهي جامعه نسبت به اين برنامه گفت: دانشگاه علوم پزشكي اهواز يكي از قديمي ترين و پيشگام ترين مراكز در ارائه پژوهش هاي علمي است كه در راستاي بيماري ايدز نيز اين دانشگاه اقدامات خوبي انجام داده است. دانشگاه علوم پزشكي اهواز همگام با 11 دانشگاه علوم پزشكي در سراسر كشور برنامه هايي را در دستور كار خود دارد.

رئيس مركز بهداشت خوزستان با اشاره به روز جهانی ایدز و هفته اطلاع رسانی درباره این بیماری، افزود: با گذشت بيش از سي سال از شروع همه گيري اچ آي وي (ايدز) حدود 40 ميليون نفر در سراسر جهان با اين ويروس زندگي مي كنند و حدود 30 ميليون نفر از اين بيماري فوت كرده اند.

سيديان بيان كرد: بايد در زمينه آموزش، مراقبت و درمان بيش از اين برنامه ريزي كرد چرا كه اطلاع رساني و پيشگيري اوليه در كاهش مبتلايان به اين بيماري كمك شاياني مي كند.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي اهواز عنوان كرد: اچ آي وي از طريق هاي مختلفي وارد بدن انسان مي شود ولي بايد اين فرهنگ سازي ايجاد شود كه هر رفتاري باعث انتقال آن از فرد بيمار به ديگر افرار جامعه نمي شود و تنها رفتارهاي پرخطر مي تواند باعث انتقال اين ويروس خطرناك شوند.

وي از با اشاره به راه هاي افزايش ترغيب در انجام آزمايش اوليه تشخيص اين بيماري گفت: رايگان كردن كليه آزمايش ها و خدمات درمان به اين بيماران در كاهش تعداد مبتلايان بسيار اثر گذار است.

رئيس مركز بهداشت خوزستان  تاكيد كرد: روزانه هفت هزار بيمار به مبتلايان اضافه مي شود در ميان مبتلايان به اين ويروس در سرتا سر جهان 50 درصد را زنان تشكيل مي دهند كه 40 درصد از كل اين بيماران هم در رده سني 15 تا 24 سال يعني آسيب پذيرترين قشر جامعه يا همان جوانان قرار دارند.

سيديان اظهار كرد:  بيشترين راه انتقال در جامعه جهاني از طرق جنسي است در حالي كه در كشور ما معادلات فرق مي كند و بيشتر افراد از طريق اعتياد تزريقي و مواد مخدر جديد مبتلا مي شوند، همچنين مبتلايان زن 10 درصد از اين بيماران را تشكيل مي دهند، اما مي توان گفت در چند سال اخير سهم تماس جنسي در ابتلا به اچ آ وي در كشور افزايش پيدا كرده است.

وي افزود: براي كاهش ابتلا از طريق اعتياد تزريقي اقدامات وسيعي انجام شده تا بتوان با اين كارهاي ارزنده و برنامه ريزي ها از تعداد مبتلايان ايدز جلوگيري كرد، چرا كه اعتياد تزريقي پرچم دار خطرناك ترين رفتارهاي اجتماعي در افزايش بيماري ايدز در كشورمان است.

رئيس مركز بهدشت اهواز انتقال ويروس از طريق انتقال خون را بي اثر دانست و گفت: انتقال خون ديگر هيچ نقشي در انتقال ايدز ندارد و شيوع اين بيماري از اين طريق به صفر رسيده است.

سيديان تاكيد كرد: در استان خوزستان 90 درصد مبتلايان مرد هستند و در رده سني 25 تا 34 سال قرار دارند كه متاسفانه قشر جوان هدف اين ويروس خطرناك است، هر چه در پيشگري خوب عمل كنيم در كاهش شمار مبتلايان به ايدز موفق تر هستيم.

وي عنوان كرد: يكي از مشكلات تشخيص ايدز در جامعه ما عدم جرات پيدا كردن افراد جامعه و مخصوصا اشخاص مشكوك به اين ويروس  براي انجام آزمايش هاي اچ آي وي (ايدز) است كه بايد در اين راستا اطلاع رساني و فرهنگ سازي لازم را انجام دهيم.

رئيس مركز بهداشت استان انجام آزمايش را براي افرادي كه رفتارهاي پرخطر دارند، ضروري خواند و گفت: تشخيص زود هنگام اين ويروس درمان را براي افراد تسهيل مي بخشد و بايد با اطمينان بخشي از انجام همه آزمايش ها و آن هم به صورت رايگان، اين افراد را براي درمان و تشخيص ترغيب كنيم، همچنين در صورت مراجعه افرادي كه رفتارهاي خطرناك دارند اين اخطار را مي دهيم كه او در شرايط ابتلا به اين بيماري ويروسي قرار دارد.

سيديان در پايان اظهار كرد: ارائه خدماتي در راستاي جلوگيري همچون در زمينه توزيع سرنگ وتشكيل پرونده رايگان براي بيماران و ويزيت آنها در تشخيص بيماري هاي عفوني از جمله اقداماتي است كه در راستاي مبارزه با اين بيماري صورت گرفته و نيز يكي از مهم ترين راه هاي مهار ايدز افزايش اطلاع رساني و آموزش عمومي در جامعه است.

منبع:مهر

کد مطلب: 335867