توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری:
آلودگی هوا ناشی از بی توجهی به حفظ عرصه های منابع طبیعی است
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۵
فرمانده کل یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، گفت: اگر اقدام مثبتی در حفظ عرصه های منابع طبیعی انجام نشود، در آینده با چالش های زیادی رو به رو خواهیم شد که نمونه کوچک آن آلودگی هوا در برخی شهرها از جمله کلان شهر تهران است.
به گزارش عرش نیوز؛سرهنگ قاسم سبزعلی روزسه شنبه در آیین تودیع و معارفه فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان افزود: این معضل ناشی از دخالت انسان در اکوسیستم است، باید نگاهها به سمت منابع طبیعی مثبت باشد و با تقویت این ایده ،حفظ موضوع حفاظت نیز بیشتر مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بقای حیات ما با وضعیت منابع طبیعی گره خورده است، بر افزایش برخورد با متخلفان منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: در این ارتباط نخست نیاز به فرهنگ سازی، سپس به تشدید مجازات است.

فرمانده کل یگان حفاظت سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری گفت: حفظ عرصه های منابع طبیعی نیاز به هدایت نگاه مثبت مردم به همکاری در مراقبت از این سرمایه ارزشمند ملی و فرهنگ سازی دارد.

به گفته وی در این ارتباط می توان با بومی سازی از فرهنگ مردم منطقه برای حفظ و بهره برداری اقتصادی از منابع طبیعی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه مهمترین موضوع بهره گیری از اطلاعات مردمی در بحث پیشگیری از ویرانی و تصرف اراضی ملی است، بر مکانیزه سازی پرونده های متخلفان به عرصه های منابع طبیعی تاکید کرد.

وی گفت: با این اقدام می توان از قانون گریزی افراد در تجاوز به منابع طبیعی که سرمایه ارزشمند ملی است، پیشگیری کرد.

سبزعلی با بیان اینکه سازمان مذکور به خروج از سیستم سنتی می اندیشد،گفت: در حالی که با کمبود نیرو نسبت به گذشته رو به رو هستیم، موارد تخلف رو به افزایش است.

وی بیان کرد: امروزه نگاه سازمانی به سمت بهره گیری از ظرفیت های جامعه محلی و تشکل های مردم نهاد در حفظ ، نگهداری و بهره برداری از منابع طبیعی است که نگاه به بحث اقتصادی باید مثبت باشد در غیر این صورت به توفیق دست نخواهیم یافت.

این مسئول یادآور شد: با تدبیر و برنامه ریزی باید وضعیت موجود را ارتقا داد، زیرا حفاظت ، احیا، بهره برداری و توسعه پایدار در منابع طبیعی همانند حلقه های زنجیر به هم متصل است.

به گفته سبزعلی، حفاظت از 135میلیون هکتار عرصه های منابع طبیعی نیاز به همخوانی امکانات، ظرفیتها و قابلیتهای موجود دارد، از این نظر وضعیت به لحاظ نیرو و اعتبار در هر هکتار قابل سنجش با برخی کشورها نیست.

وی با اشاره به اینکه 80 درصد مراحل طرح ساختار یگان حفاظت سازمان در دولت طی شده است، ارتباط مستمر مسئولان یگان حفاظت منابع طبیعی استانها با محاکم قضایی و نیروی انتظامی را یادآور شد.

وی گفت: تخریب و تصرف عدوانی به عرصه های منابع طبیعی در سیستان و بلوچستان کم است، برخی مشکل ناشی از تعلل است که در صورت برخورد سبب ایجاد جو روانی می شود.

وی در ادامه افزود: برای افزایش کارکرد اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در استانها تاکنون تفاهم نامه هایی با مسئولان محلی در مازندران و ایلام به امضا رسید و در آینده نزدیک تفاهم نامه ای با مسئولان خراسان جنوبی امضا خواهد شد.

در این مراسم ؛ سرهنگ محمد کوچک زائی به عنوان فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان معرفی و از تلاشهای مهماندوست نیز قدردانی شد.

همچنین 'نبی یاری'، مدیرکل منابع منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان ؛ حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی را کار حاکمیتی دانست و گفت: حفاظت از اراضی ملی به تنهایی از عهده یکدستگاه خارج است و به همکاری، مشارکت جمعی و عزم عمومی نیاز است.

وی تعداد نیروهای یگان حفاظت استان را 70 نفر ذکر کرد و افزود: این تعداد با نرم حفاظت فاصله زیادی دارد و اگر قرار است شرایط ایده آل باشد به نیرو و امکانات بیشتر نیاز است.

وی از مردم استان به عنوان همیار طبیعت یاد کرد و گفت: اگر حضور و اطلاع رسانی مردمی نبود، خیلی از موارد تخلف را نمی توان با امکانات و نیروی موجود مدیریت کرد.

وی بیان کرد: آماده هستیم در چارچوب قانون و مقررات بخشی از وظایف را به مردم واگذار کنیم .

یاری مشکل یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان را کمبود نیروی انسانی، فاصله زیاد شهرستانها به مرکز، ایجاد شهرستان های جدید، کمبود خودرو و اعتبار عنوان کرد.

سیستان و بلوچستان 187هزار و 502 هکتار وسعت دارد که حدود 94 درصد از مساحت استان یعنی 17.7 میلیون هکتار آن عرصه های منابع طبیعی است.

عرصه های منابع طبیعی استان شامل یک میلیون و 200 هزار هکتار جنگل و 10 میلیون و 200 هزار هکتار مرتع و شش میلیون و 300 هزار هکتار اراضی بیابانی است.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 331762