توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نماینده ولی‌فقیه در کردستان عنوان کرد
بلااستفاده ماندن سرمایه‌ها به دلیل عدم ثبت مالکیت
دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۰
نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان گفت: مالکیت بیشتر سرمایه‌های مردم به ویژه در سطح روستاها ثبت نشده است و همین علت موجب بلااستفاده ماندن این سرمایه‌ها شده است.

به گزارش عرش نیوز حجت‌الاسلام سیدمحمد حسینی‌شاهرودی صبح امروز در دیدار با رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سنندج اظهار کرد: سازمان ثبت اسناد جایگاه ویژه‌ای دارد و از جمله سازمان‌های مهمی است که طی چند سال اخیر توجهات خاصی به آن صورت گرفته است.

به گفته وی، تک برگ شدن اسناد از جمله اقدامات قابل توجهی است که طی چند سال اخیر توسط ثبت و اسناد در سراسر کشور اجرا شده و نقش مهمی در پیشگیری از بسیار از سوءاستفاده‌ها و مشکلات داشته است.

نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان ثبت مالکیت سرمایه‌های مردمی را ضروری دانست و بیان داشت: در حال حاضر مالکیت بیشتر سرمایه‌های مردم به ویژه در سطح روستاها ثبت نشده است و همین علت موجب بلااستفاده ماندن این سرمایه‌ها شده است که نیاز به تلاش و توجه بیش از پیش برای رفع این مشکل دارد.

به گفته حسینی‌شاهرودی، اگر مالکیت املاک مردم ثبت شود، ارزش آنها مشخص خواهد شد و مالکان می‌توانند به وسیله آن از تسهیلات بانکی و سایر امتیازات قانونی بهره‌مند شوند.

وی گفت: ثبت مالکیت سرمایه‌ها سبب می‌شود جلو بسیاری از سوءاستفاده‌ها گرفته شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان اطلاع‌رسانی کافی به مردم در زمینه موارد ثبتی که با آن آشنایی ندارند را ضروری دانست و اظهار کرد: آشنایی مردم با این اطلاعات مانع بروز بسیاری از مشکلات و چالش‌ها می‌شود.

این مقام مسئول افزود: اگر سیستم ارزشی ثبت یکپارچه شود، می‌توان با اشرافیت بیشتر مانع سوءاستفاده برخی از سودجویان شد که باید به این مهم توجه ویژه شود.

وی اطلاعات سازمان ثبت اسناد را برای پیشبرد برخی امور موثر دانست و گفت: استفاده از این اطلاعات در برنامه‌ریزی و تعیین چشم‌اندازهای آینده تاثیرگذار است که متاسفانه کمتر از آن استفاده می‌‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان افزود: این موضوع در بحث ازدواج و طلاق نیز صدق می‌کند که می‌توان به وسیله آن آسیب‌ها را شناسایی کرد و آنها را رفع کرد.

به گفته وی، اگر آینده‌پژوهی با استفاده از اطلاعات موجود صورت بگیرد بسیاری از مشکلات و گرفتاری‌های این حوزه رفع می‌شود.

حسینی‌شاهرودی با بیان اینکه اطلاعات ثبتی در حوزه اقتصادی نیز تأثیرگذار است، افزود: بسیاری از اختراعات بعد از ثبت به فراموشی سپرده می‌شوند و این در حالی است که اگر این اختراعات در راستای ارتقای صنعت استان مورد توجه قرار بگیرد بستر را برای سرمایه‌گذاری و اشتغال فراهم خواهد کرد.

به گفته وی، شاید عدم برخورد درست با برخی از مخترعان موجب شده است بسیاری از اختراعات در جاهای دیگر به ثبت برسد که این نیاز به توجه بیشتر را می‌طلبد.

نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان با بیان اینکه اطلاعات موجود در ثبت و اسناد اطلاعات ذی‌قیمت و ارزشمندی است، اظهار کرد: اینکه به چه میزان از این اطلاعات استفاده می‌شود نکته مهمی است که نقش به سزایی در جلوگیری از بلااستفاده ماندن سرمایه‌‌های افراد دارد.

به گفته حسینی‌شاهرودی، استفاده دقیق از این اطلاعات نیز نقش مهمی در توسعه سرمایه‌گذاری و رفع مشکلات اقتصادی و توسعه جامعه دارد./فارس

کد مطلب: 270562