توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
اراک یکی از ۸ کلانشهر آلوده کشور
سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۸
استاندار استان مرکزی گفت: اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که برای آن از سوی دولت طرح جامع کاهش آلودگی هوا مصوب شده و بهبود و روانسازی حمل و نقل درون شهری یکی از محورهای مهم این برنامه ها است.
به گزارش عرش نیوز،محمدحسین مقیمی اظهار کرد: اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که برای آن از سوی دولت طرح جامع کاهش آلودگی هوا مصوب شده و بهبود و روانسازی حمل و نقل درون شهری یکی از محورهای مهم این برنامه ها است.

وی افزود: در برنامه پنجم توسعه کشور تاکید ویژه بر افزایش سهم تردد حمل و نقل عمومی درون شهری به ۷۵ درصد شده در حالیکه این شاخص در اراک هم اکنون ۳۵ درصد است.

استاندار استان مرکزی تصریح کرد:حمل و نقل درون شهری زنجیره ای از ناوگان تردد شامل تاکسی، اتوبوس، مترو و منوریل را شامل می شود که اراک فاقد زیرساخت ترددی ریلی عمومی است.

مقیمی با اشاره به اعتبار تخصیص یافته برای حمل و نقل گفت: مجلس شورای اسلامی امسال اجازه داده که وزارت نفت یکصد میلیون دلار برای توسعه و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری کشور اختصاص دهند و اراک باید در سایه پیگیری مسئولان از سهم اعتباری خود بهره مند شود.

وی افزود: به منظور بهره مندی از سهم اعتباری مذکور شهرداری اراک باید در اسرع وقت طرح مطالعاتی ناوگان حمل و نقل ریلی عمومی اراک را تهیه کند.

استاندار استان مرکزی تصریح کرد: با توسعه حمل و نقل ریلی، تصادفات جاده‌ای به شدت کاهش پیدا می کند، حمل و نقل سهل تر صورت می گیرد و شاهد آلودگی هوای کمتری هستیم.

وی با اشاره مشکلات بخش حمل و نقل جاده ای گفت: در بخش حمل ونقل زمینی بویژه جاده ای مشکلات عدیده ای وجود دارد که نمود روشن این مشکلات در بالا بودن شاخص های انرژی بری و مصرف سوخت قابل مشاهده است.

مقیمی افزود: حمل و نقل ریلی مزایای بیشتری نسبت به حمل ونقل جاده ای داراست، بر طبق آمار، نسبت مصرف سوخت در بین وسایل نقلیه جاده ای و ریلی در بخش حمل بار، با توجه به نوع وسیله نقلیه (کامیون و تریلی) از شش به یک تا نه به یک متفاوت است و اثرات آلاینده های زیست محیطی نیز در بخش حمل ونقل ریلی به مراتب کمتر از حمل و نقل جاده ای است.
منبع:تسنیم
کد مطلب: 262282