توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
بهره برداری از طرح عمرانی در کیش با حضور مشاور رییس جمهوری
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۷
سه طرح تصفیه خانه فاضلاب ، سایت بازیافت نخاله های ساختمانی و پارک خانواده با حضور اکبر ترکان مشاو رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی در کیش به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی سه پروژه مهم بندرگاهی نیز آغاز شد.
به گزارش عرش نیوز؛تصفیه خانه 10 هزار متر مکعبی کیش نخستین طرح مهمی بود یکشنبه شب به بهره برداری رسید .

این تصفیه خانه از پیشرفته ترین و مجهز ترین تصفیه خانه های کشور است که با افتتاح آن مشکلات موجود رفع خواهد شد و قابلیت افزایش ظرفیت تا 40 هزار متر مکعب را داراست.

تجهیزات این تصفیه خانه بر اساس فناوری های روز دنیا ساخته شده است و بزودی همه بخش های جزیره کیش به شبکه فاضلاب مرکزی متصل می شوند.

با بهره برداری ازاین طرح و اصلاحات در شیوه تصفیه ،اثرات نامطلوب عدم تصفیه کاهش یافته و کیفیت آب تولیدی که به مصرف فضای سبز و کشاورزی می رسد افزایش می یابد، تجهیزات مدرن ، مخازن ذخیره و سیستم فیلتراسیون و گندزدایی از دیگر پیش بینی های انجام شده به عنوان مکمل برای این تصفیه خانه است که با این تجهیزات ، آب تصفیه شده عاری از هر گونه بوی بد خواهد شد .

در شرایط فعلی مدول اول طرح تصفیه خانه به اتمام رسیده و درمرحله بهره برداری است ، این سیستم برای چهار تا پنج سال آینده جوابگوی نیاز جمعیت و حجم ورودی آب فاضلاب جزیره کیش است و تجهیزات کنترلی مدرن ، مخازن ذخیره ، معادل ساز و سیستم فیلتراسیون و سیستم گندزدایی با اشعه UV از دیگر پیش بینی های انجام شده به عنوان مکمل این تصفیه خانه است که با این تجهیزات تصفیه آب عاری از هر گونه بوی بد، برای آبیاری فضای سبز انجام می شود.

* سایت بازیافت

سایت بازیافت نخاله های ساختمانی کیش یکی از طرح های مهم دیگری بود که با حضور ترکان به بهره برداری رسید .

راه اندازی این طرح مهم سالانه بیش از 40 میلیارد ریال صرفه جویی اقتصادی به همراه دارد و با تفکیک نخاله ها و بازیافت می توان موادی چون شن و ماسه ، بلوک ، قطعات پیش ساخته بتنی تولید و از آن درساخت و ساز استفاده کرد .

این طرح در فضایی به وسعت هفت هکتار احداث شده است و می تواند بخش زیادی از مصالح ساختمانی جزیره کیش را تامین کند .

این سایت قادر است روزانه 500 تن نخاله را بازیافت و تبدیل به مواد مورد نیاز کند ، این اقدام سبب پاکسازی بخش وسیعی از زمین های تحت اشغال خواهد شد .

*پارک خانواده

پارک خانواده از دیگر طرح های افتتاح شده با حضور ترکان بود و دارای آمفی تئاتر روباز، پیست دوچرخه سواری، اسکیت، فضای بازی کودکان، بوفه، نمازخانه، رستوران، آلاچیق، بازارچه محلی،زمین چمن مصنوعی و فضای ورزشی است.

همچنین احداث خانه فرهنگی با هدف فعالیت های آموزشی وهنری برای خانواده ها، غرفه هایی به عنوان بازار هنر برای عرضه صنایع دستی از دیگر امکانات موجود در این پارک است .

این پارک در فضایی به وسعت 53 هزار متر مربعی احداث شده است .*سه پروژه بندرگاهی

همچنین کلنگ آغاز عملیات اجرایی اسکله مکانیزه رو – رو ، اسکله کانتینری 35 هزارتنی وانبار 8 هکتاری کانتینری بندرگاه کیش با حضور ترکان به زمین زده شد .

اسکله مکانیره رو- رو Link span با قابلیت تنظیم ارتفاع شامل سه پست اسکله پنج هزار و 500 تنی و 5 پست اسکله یک هزا رو 500 تنی جهت پلوگیری بارج ها استفاده می شود .

با ساخت این اسکله که دارای هشت پست در بندرگاه است به کشتی هایی با ظرفیت 500 تا 5 هزار تن خدمات داده می شود .

دسترسی آسان مراجعه کنندگان به محل ترخیص کالاها، کاهش تردد ماشین های سنگین در بندرگاه و افزایش نظم انجام فعالیت ها از جمله مزایای ساخت اسکله رورو در بندرگاه کیش است.

قرار است این اسکله با حجم خاکی 120 هزار متر مکعب ، حجم عملیات بتن ریزی دو هزار و 300 متر مکعب و حجم عملیات فولادی 950 تن طی مدت 24 ماه با مبلغ 417 میلیارد ریال احداث و راه اندازی شود .* تکمیل اسکله در بندرگاه کیش

با تکمیل این طرح امکان پهلوگیری شناورهای تا 35 هزار تنی در بندرگاه کیش میسر می شود، این اسکله در حوضچه شرقی بندر تجاری کیش به طول 340 متر به منظور امکان پهلو گیری شناورها به عمق آبخور 12 متر احداث می شود.

زمان اجرای این طرح 30 ماه پیش بینی شده و 816 میلیارد ریال مبلغ پیمان این طرح است .*انبار کانتینری بندرگاه کیش

انبار کانتینری بندر تجاری کیش با وسعت هشت هکتار و در دو بخش و درمساحت تقریبی سه و پنج هکتار از دیگر طرح های در دستور کار سازمان منطقه آزاد است .

این طرح یکساله احداث می شود


منبع:ایرنا
کد مطلب: 309686