توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۲
به گزارش عرش نیوز؛آنه محمدکوسه غراوی شامگاه چهارشنبه دربازدید سفیر هندوستان از ایستگاه راه‌آهن گرگان اظهار داشت: این محموله حامل 12هزار تن گندم از مقصد ترکمنستان است که به سمت ایران حرکت کرده است.

وی افزود: در ایران امکانات و ناوگان خوب و قابل توجهی برای جابجایی و ترانزیت بارهای هندوستان به کشورهای آسیای میانه و روسیه داریم.

عضو هیئت رئیسه شرکت راه‌آهن ایران تصریح کرد: در مسیر کریدور شمال به جنوب خط‌آهن سرخس به بندرعباس را داریم که ظرفیت 7 میلیون تن جابجایی بار را دارد و امکانات آن استاندارد و بین‌المللی است.

وی اظهار کرد: برای جابجایی بارهای هندوستان به روسیه و آسیای میانه چند مسیر وجود دارد که یکی از آنها مسیر اینچه‌برون به بندرعباس است که در ماه گذشته افتتاح شد و هم‌اکنون 3 میلیون تن ظرفیت جابجایی بار دارد و با برقی شدن مسیر گرمسار به اینچه‌برون این ظرفیت به 7 میلیون تن می‌رسد.

غراوی با اشاره به روند برقی کردن خط‌آهن گرمسار-اینچه برون گفت: مطالعات این پروژه به دست روسها در حال اتمام است و به زودی وارد مرحله اجرایی آن می‌شویم و این مسیر به لحاظ ظرفیت و امکانات زیرساختی و ناوگان ریلی هیچ مشکلی ندارد و آماده حمل‌و‌نقل بار است.

وی افزود: قطارهای برنامه‌ای از فاکتورهای مهم در جابجایی و ترانزیت بار است که در خط‌آهن سرخس-بندرعباس وجود دارد و زمان جابجایی بار در این مسیر کمتر از سه روز است و در مسیر اینچه برون به بندرعباس نیز برنامه داریم و زمان مسیر در حدود 4 روز است و در خط‌آهن امیرآباد نیز زمان همین میزان است و برنامه این است که این مسیرها در این زمان طی شود.

به گفته وی،خط‌آهن اینچه برون کوتاه‌ترین، اقتصادی‌ترین و بهترین مسیر برای جابجایی و ترانزیت بارهای هندوستان به روسیه و آسیای میانه است و در ایران آماده هرگونه خدمت‌رسانی هستیم.

غراوی تاکید کرد: کوچکترین دغدغه و مشکلی نداریم و همه چیز حل شده و طرف هندی نیز نباید نگران برگشت کانتینرهای خالی باشد.

وی افزود: قطار برنامه‌ای، زمانی معنی دارد که بار به صورت عمده از یک مسیر جابجا شود در این‌صورت می‌توانیم زمان سیر را کوتاه کنیم و هم‌اکنون متوسط سیر واگن‌ها در کشور روزانه 300 کیلومتر است که با استاندارد بین‌المللی برابری می‌کند و اگر باری وجود داشته باشد برای جابجایی مشکلی نداریم.

غراوی تصریح کرد: بررسی‌های ما و کارشناسان راه‌آهن نشان می‌دهد مسیر اینچه‌برون به بندرعباس اقتصادی‌ترین مسیر ممکن برای جابجایی بارها به آسیای‌میانه و روسیه است.

عضو هیئت رئیسه شرکت راه‌آهن ایران گفت: با کشورهای آسیای میانه و ترکمنستان همکاری متقابل داریم و با به وجود آمدن هرگونه محدودیت در تعداد واگن بلافاصله ترکمنستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان که با آنها پروتکل و قرارداد واگن‌های امدادی داریم تعداد مورد نیاز را ارسال می‌کنند.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 352831