توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل محیط زیست استان سمنان:
پیوست زیست محیطی طرح های عمرانی برای مقابله با ریزگردها تهیه شود
چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۲۵
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به اینکه موضوع ریزگردها، مسئله‌ای مربوط به همه استان‌های کشور است گفت: خشکسالی‌های اخیر بر تهدید ریزگردها افزوده است.
به گزارش عرش نیوز: عباسعلی دامنگیر امروز در چهارمین کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان سمنان در سالن غدیر استانداری سمنان اظهار داشت: ریزگردها از بحران‌های زیست محیطی است که امروز کشورمان با آن مواجه است.

وی با اشاره به تأثیرات خشکسالی‌های اخیر بر موضوع ریزگردها تصریح کرد: خشکسالی های اخیر در اقصی نقاط کشور، مشکل ریزگردها را تشدید کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به سیاست‌گذاری‌های اشتباه حوزه‌های عمرانی و آبرسانی کشور در گذشته بیان کرد: سدسازی‌های بی رویه و عدم رعایت حقابه اکوسیستم ‌های آبی چون تالاب ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها، خشکسالی را در کشور تشدید کرده که این مهم نیز از منشأهای ریزگردها در کشور شده است.

دامنگیر برداشت بی‌رویه از منابع آب های زیر زمینی در ایران، ترکیه، عراق و افغانستان را نیز از علت‌های تشدید اثرات خشکسالی و وقوع پدیده بیابان زایی در کشور عنوان و خاطرنشان کرد: به همین سبب نیز محیط های رسوبی خشک شده و خاک رسی و دانه ریز با ایجاد هر باد و طوفانی به هوا برخاسته و ریزگردها را ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه موضوع ریزگردها مربوط به یک استان در کشور نیست اظهار داشت: از این رو باید همه مدیران دولتی و عموم مردم برای کاهش تنش ریزگردها تلاش کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان نیز در این نشست با اشاره به اینکه موضوع ریزگردها با گرد و غبار تفاوت‌هایی دارد تصریح کرد: باید برای مبارزه با پدیده ریزگردها، اجازه اجرای هیچ پروژه‌ای بدون انجام مطالعات زیست محیطی آن صادر نشود.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 367637
 
 


پربازدیدترین