توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران:
ستاد پایتخت فرهنگی ایران و جهان اسلام در استان فارس راه‌اندازی شود
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۹
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: ستاد پایتخت فرهنگی ایران و جهان اسلام باید در استان فارس راه‌اندازی شود و ساختمانی نیز برای این ستاد اختصاص یابد.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سید رضا صالح امیری بازدید از آرامگاه لسان الغیب حافظ شیرازی با اشاره به پیشینه مذهبی و تاریخی شهر شیراز اظهار داشت: ستاد پایتخت فرهنگی ایران و جهان اسلام باید در استان فارس راه‌اندازی شود و ساختمانی نیز برای این ستاد اختصاص یابد.

مشاور فرهنگی رئیس جمهور افزود: هم اکنون ازبکستان پایتخت فرهنگی جهان اسلام شده است در حالی که شیراز تمام مولفه‌های فرهنگی، تاریخی این عنوان را دارد.

وی خاطرنشان کرد: شهر شیراز با توجه به داشته‌ها و آثارغنی تاریخی، فرهنگی و مذهبی که از دوران مختلف تاریخی از عیلامی، هخامنشی، ساسانی و دوران اسلامی دارد و همچنین وجود دو شخصیت برجسته ادبی ایران و جهان حافظ و سعدی و وجود حضرت شاهچراغ (ع) تمام مولفه‌های پایتخت فرهنگی ایران و جهان اسلام را دارد.

صالح امیری شیراز را قطب فرهنگی جنوب کشور نیز دانست وخواستار برگزاری همایش پایتخت فرهنگی ایران و جهان اسلام در شیراز شد و گفت: باید مسئولان استان فارس مدعی کسب این عنوان برای شهر شیراز شوند.

وی پروژه باغ موزه مشاهیر در شمال آرامگاه حافظ را آبروی شهر شیراز دانست و گفت: این پروژه به اعتبارات زیادی نیاز دارد که پیگیری لازم را از معاونت برنامه‌ریزی رئیس جمهور درزمینه اختصاص اعتبارات خواهم داشت.

وی تصریح کرد: اگر مردم و خیران مدرسه‌ساز و مسجدساز برای شخصیتی چون حافظ گامی برداشته و در ساخت این پروژه که از ارزشمندترین پروژه‌های فرهنگی کشوراست گامی بردارند به طور قطع کمتر از ساخت مدرسه و مسجد نخواهد بود چون برای شخصیتی این کار را انجام داده‌اند که لسان الغیب و حافظ قرآن است و در آرامگاه این عارف بزرگ شیفتگانی می‌آیند که معرفت دارند و در فضای این مکان مقدس هر لحظه معرفت تولید می‌شود ودر این راستا لازم است همایش حامیان لسان‌الغیب در شیراز برگزار شود.

مشاور رئیس جمهور همچنین با اشاره به ضرورت حفظ آثار تاریخی فارس به عنوان مقوله معرفتی وسند هویتی و ملی عنوان کرد: وظیفه میراث فرهنگی برای حفظ این آثار ارزشمند بالا بردن فهم فرهنگی است و این مقوله نیاز به جریان سازی های اجتماعی با ایجاد کمیته های اجتماعی دارد تا آنها زبان گویای مسئولان میراث فرهنگی در جامعه باشند و صدای آنها را به گوش همگان برسانند که این مقوله بسیار مهم است.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس نیز در این دیدار با ارائه توضیحاتی درزمینه توانمندی‌های فرهنگی و تاریخی استان گفت: استان فارس حدود ۳ هزار اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد که از این تعداد حدود ۴۰۰ بنای ارزشمند در بافت تاریخی شیراز در فهرست ملی قرار دارند.

مصیب امیری افزود: ۱۰ هزار اثر تاریخی در استان فارس شناسایی شده و حدود ۱۵۰ اثر دارای حریم مصوب است.

منبع:تسنیم
کد مطلب: 337937