توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تولید 47 هزار تن برنج سفید در فومن
چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۳
مدیر جهاد کشاورزی فومن از خوشه دهی 90 درصد از شالیزارهای این شهرستان خبر داد.
عرش نیوز به نقل از ایسنا،محمدرضا ابراهیم زاده گفت: شهرستان فومن 13 هزار و 780 هکتار اراضی شالیزاری دارد و تاکنون خوشه دهی در 90 درصد از این شالیزارها گزارش شده است.

 
وی اضافه کرد: پیش بینی می‌شود امسال بیش از 47 هزار تن برنج سفید در فومن تولید شود.

 
ابراهیم زاده با بیان اینکه امسال برداشت برنج نسبت به سال گذشته یک هفته زودتر انجام خواهد شد، ادامه داد: دلیل این امر نشای زودتر برنج نسبت به سال گذشته است.

 
وی با اشاره به اینکه اغلب رقم‌های کشت شده امسال در فومن از نوع ارقام هاشمی و علی کاظمی است، تصریح کرد: امسال برنامه داریم تا پرورش راتون را نسبت به سال گذشته افزایش دهیم.

 
ابراهیم زاده با بیان اینکه راتون که در زبان محلی به آن شابج هم گفته می شود برنجی خوش طعم تر و کم هزینه تر از برنج اولیه است، افزود: سال گذشته در 5 هزار هکتار از شالیزارهای فومن راتون پرورش یافت.

 
وی در ادامه برداشت برنج به صورت مکانیزه را موجب کاهش هزینه‌های تولید برنج عنوان کرد و گفت: امسال برداشت مکانیزه در 2هزار و 500 هکتار از شالیزارهای فومن به صورت مکانیزه خواهد بود.

 
ابراهیم زاده گفت: هم اکنون بیش از 100 دستگاه دروگر در فومن آماده خدمات رسانی به کشاورزان هستند.

 
وی در ادامه با بیان اینکه جلوگیری از آتش زدن‌های کاه و کلش از جمله اهداف کشاورزی فومن است، گفت: برای تحقق این امر اقدامات مختلفی از جمله اطلاع رسانی به کشاورزان و نصب بنر در شهر و روستاها انجام شده است.

 
ابراهیم زاده تصریح کرد: فرهنگ سازی و اهرم‌های قوی قوه قضاییه می تواند از آتش زدن‌های موردی کاه و کلش هم که انجام می شود جلوگیری کند.
کد مطلب: 288536