توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تخت سلیمان چهارمین اثر ملی در فهرست جهانی اولویت دار شد
چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۳۹
مدیرکل دفتر پایگاه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: با توجه به اهمیت مجموعه تاریخی تخت سلیمان در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO) بستر خوبی برای توسعه، حفاظت و مرمت آثار باستانی تخت سلیمان فراهم شده است.
 
عرش نیوز به نقل از ایرنا،فرهاد عزیزی روز چهارشنبه در مراسم معرفی مدیر جدید پایگاه جهانی تخت سلیمان تکاب با اشاره به نقش و اهمیت جایگاه این مجموعه مهم تاریخی در جذب گردشگر داخلی و خارجی گفت: اثر ارزشمند تخت سلیمان به عنوان چهارمین اثر به ثبت رسیده ملی کشور در فهرست جهانی آثار یونسکو جای دارد.

 
وی افزود: با توجه به اهمیت فراوان این مجموعه تاریخی و منحصربه فرد تلاش می شود نسبت به ساماندهی نیروی انسانی و تامین اعتبارات ویژه برای آن اقدامات مورد نیاز انجام شود.

 
وی گفت: حفاظت، مرمت، ساماندهی و آماده سازی بستری برای گردشگران و مردم از اولویت ها و برنامه های این پایگاه است.

 
در این آیین که با حضور مسوولان استانی و محلی در محل این مجموعه تاریخی برگزار شد حسن یوسفی که دارای مدرک دکترای باستانشناسی می باشد به عنوان مدیر جدید این پایگاه معرفی شد. وی پیش از این مسوولیت معاونت میراث جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی را در استان اردبیل برعهده داشت.

 
مجموعه آثار جهانی تکاب از آثار تاریخی به جای مانده از دوره مادها، اشکانیان، ساسانی و ایلخانیان است.

 
این آثار در سال 1382 به شماره 1077 در فهرست آثار جهانی یونسکو به عنوان چهارمین اثر ملی ایران به ثبت رسیده است.

 
مجموعه تاریخی تخت سلیمان در 42 کیلومتری شهر تکاب در آذربایجان غربی واقع شده است و سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

 
شهرستان تکاب در جنوبی ترین نقطه استان آذربایجان غربی و 310 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.
کد مطلب: 288734