توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دولت تدبیر و امید بوی اقتصاد مقاومتی نمی دهد
سه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۰
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان زبده اقتصادی تنها راه نجات اقتصاد ایران اقتصاد مقاومتی است و تمرکز برای جذب سرمایه خارجی سودی برای اقتصاد کشور نخواهد داشت زیرا خارجی ها روی بخش های زیرساختی اقتصاد کشور سرمایه گذاری نخواهند کرد.
به گزارش عرش نیوز،علی رضایی:اولین بار که مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را به عنوان مشکل گشای تحریم ها نام بردند در جمع کارآفرینان سراسر کشور در تاریخ ۱۶/۰۶/۱۳۸۹ بود که فرمودند: «ما باید یک اقتصاد مقاومتیِ واقعی در کشور به وجود بیاوریم. امروز کارآفرینی معناش این است. دوستان درست گفتند که ما تحریمها را دور میزنیم؛ بنده هم یقین دارم. ملت ایران و مسئولین کشور تحریمها را دور میزنند، تحریم‌کنندگان را ناکام میکنند؛ مثل موارد دیگری که در سالهای گذشته در زمینه‌های سیاسی بود که یک اشتباهی کردند، یک حرکتی انجام دادند، بعد خودشان مجبور شدند برگردند، یکی یکی عذرخواهی کنند.»

از آن روز بیش از ۵ سال میگذرد حال باید جویا شویم که آیا مسئولین و حتی مردم قدمی برای اقتصاد مقاومتی برداشته اند. رهبر انقلاب بارها مبانی و اهداف اقتصاد مقاومتی را برای مردم و مسئولان تبیین کرده است اما ظاهرا دولت فقط قصد دارد در این باره نیز به شعار دادن بسنده کند و برخلاف نظر مقام معظم رهبری که راه شکستن تحریم را اقتصاد مقاومتی و تمرکز بر قوت داخل می داند دولت راه حل را فقط در خارج از مرزهای ایران را می داند تا جایی که اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور، در جمع مدیران خودروساز و قطعه‌ساز اظهار داشت: «اگر قرار باشد تعرفه واردات برداشته شود، در هیچ صنعتی به جز آبگوشت بزباش و قرمه‌سبزی، در هیچ تکنولوژی تولید رقابتی و برتری نخواهیم داشت.»

با وجود تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی و پرهیز از شعار و حرف زدن اما دولت هنوز به شعار امسال توجهی ندارد و فقط حرف های زیبایی درباره اقتصاد مقاومتی می زند و هنوز دست به کار نشده است چراکه بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند در برنامه بودجه سال ۹۵ که از سوی دولت به مجلس ارائه شده بویی از اقتصاد مقاومتی نمی آید.

فاطمه آلیا نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی معتقد است: بودجه ارائه شده از سوی دولت در ابتدا رویکرد اقتصاد مقاومتی نداشت اما در کمیسیون تلفیق تغییرات زیادی داده شد و با پیشنهادات نمایندگان تا حدودی اصلاح شد.وی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه نیز دولت رویکرد اقتصاد مقاومتی را نادیده گرفته شده است که در مجلس نهم بر روی برنامه ششم نیز باید کار انجام شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه دولت تدبیر و امید فقط در حرف اقتصاد مقاومتی را مطرح می‌کند، تصریح کرد: متأسفانه با وجود حرف‌های زیبایی که از سوی مسئولان دولتی شنیده می‌شود در عمل اعتقاد به تحقق عملی اقتصاد مقاومتی مشاهده نمی‌شود؛ دولت مسئله اقتصاد مقاومتی را جدی نگرفته و تنها در همایش‌ها و سخنرانی‌ها از آن حرف می‌زنند.

در بحث اقتصاد مقاومتی می توان گفت وزارت صنعت، معدن و تجارت بیشترین وظیفه رادارد که ظاهرا این نهاد دولتی هم فقط به کاغذ بازی، بیانیه و ابلاغ کردن برنامه ها فقط بر روی کاغذ بسنده کرده است چراکه در چند روز پیش معاون وزیر صنعت با بیان اینکه مصوبه ممنوعیت ورود کالاهای آمریکایی منحصر به کالاهای مصرفی است گفت: «با توجه به اینکه که خودرو در قوانین ما به عنوان کالای سرمایه ای و یا مصرفی با دوام تلقی می‌شود و شامل مصوبه مذکور نیست.»

کافی است یک روز در یکی از مجتمع های تجاری سطح شهر به خرید بروید و غربت کالاهای داخلی را ببینید در این خصوص اصغری رئیس دفتر اتاق اصناف ایران درباره بازار فروش لباس‌های ایرانی و خارجی گفت: در بازرسی‌های انجام شده از صنوف فروش البسه حداقل ۸۰ الی ۹۰ درصد واحدهای مجتمع تجاری سطح شهر جنس خارجی فروش می فروشند یا جنس ایرانی را با برچسب خارجی به مشتریان ارائه می کنند.اما در این میان نباید از نقش مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی غافل شد که اهمیت آن کمتر از اقدامات دولتمردان نیست. یکی از مباحث مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی، تشریح ماهیت و اهداف اقتصاد مقاومتی برای همدیگر است، هر فردی می تواند خانواده و اطرافیان خود را از نقشه های دشمنان در استفاده از ابزارهای اقتصادی آگاه نماید و از اهمیت اقتصاد مقاومتی بگوید تا نقش این نوع اقتصاد در اقلّی شدن تأثیرتحریم ها و به تبع آن شکست و پایان یافتن این سیاست برای همگان روشن شود. به غیر از تشریح اهمیت اقتصاد مقاومتی باید به اصول، روشها و نقش مردم نیز در این خصوص تشریح گردد.

شاید تاکنون برای همه ما اصل این بوده که بین دو کالای ایرانی و خارجی با قیمت و کیفیت یکسان به کالای ایرانی اهتمام داشته باشیم اما به نظر می رسد این مسئله در تمام دنیا چنین باشد و ما شرایطی متفاوت تر از بسیاری از کشورهای دنیا داریم چراکه این ماییم که به غیر از حس میهن دوستی باید به مقاوم سازی اقتصاد اهمیت بدهیم و به همین دلیل به نظر می رسد در شرایط حاضر لازم باشد بیش از قیمت و کیفیت کالا به ایرانی بودن آنها اهمیت بدهیم و البته این مسئله می تواند موجب شود تا تولید کنندگان داخلی نیز تقویت به روند رو به رشد خود با سرعت بیشتری ادامه دهند، نگاهی در سیر صنعتی شدن بسیاری از کشورهای موفق در این خصوص نیز به نقش پررنگ مردم و فرهنگ عمومی در این خصوص گواهی می دهد.

رهبر انقلاب هم در دیدار با کارگران سراسر کشور تاکید کردند: «تولید داخلی باید به‌ عنوان امری مقدس شناخته و حمایت از آن، یک «وظیفه» تلقی شود. در عرصه‌هایی که تولید داخلی داریم، وارد کردن و فروش و مصرف کالاهای خارجی باید به‌عنوان یک ضدّ ارزش تبلیغ و شناخته شود.»
کد مطلب: 390136