Share/Save/Bookmark
تبدیل کتابخانه روستای هشمیز به زنبورداری
بی توجهی به وضعیت فرهنگی سنندج
شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۵۰
شمار کتابخانه های عمومی در مناطق روستایی استان کردستان به تعداد انگشتان یک دست نمی رسد ولی در میان این کمبود شدید، نحوه بهره برداری از این فضاهای فرهنگی از جمله مشکلاتی است که در سراسر استان به صورت جدی به چشم می خورد.
 ساخت کتابخانه های روستایی و گسترش آن در استان کردستان به عنوان یکی از نیازهای اصلی در طول سالهای اخیر در دستور کار مدیران و مسئولان قرار گرفته است ولی یکی از مشکلات اصلی استان به ویژه در حوزه فرهنگ نحوه بهره برداری از این فضاهای فرهنگی است که متاسفانه به دلیل بی تفاوتی های مختلف تمام این هزینه ها و سرمایه گذاری ها نیز بی نتیجه مانده است.
استان کردستان که بعد از سفر مقام معظم رهبری و فرهنگی عنوان کردن آن از سوی معظم له، مورد توجه خاصی قرار گرفته و مسئولان حداقل در حد حرف هم که شده سعی می کنند نسبت به وضعیت فرهنگی این استان حساس باشند، دارای ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه های مختلف است ولی متاسفانه عدم مدیریت مناسب باعث شده است تا در اکثر موارد از این ظرفیت ها به ویژه در بخش فرهنگی به خوبی استفاده نشود.
فرهنگی بودن استان کردستان از یک سو و تاکید مقام معظم رهبری بر تقویت این بخش از سوی دیگر رسالت مسئولان و متولیان حوزه فرهنگ در کردستان را سنگین تر کرده است و به همین دلیل باید متولیان این بخش با جدیت و تلاش بیشتری مسائل و موارد را مورد پیگیری قرار دهند.
ساخت کتابخانه در روستاهای کردستان
ساخت کتابخانه و دعوت مردم برای توجه بیشتر به فرهنگ مطالعه از جمله شاخص های اولیه در راستای سنجش عیار فرهنگی هر جامعه ای به شمار می رود و به همین دلیل است که در صورت افزایش فرهنگ مطالعه در سطح جامعه زمینه برای رشد سایر شاخص های فرهنگی فراهم می شود و می تواند در کنار این رشد، شرایط و زمینه های لازم را برای پیشرفت در سایر حوزه ها به ویژه اجتماعی و اقتصادی را نیز فراهم کرد.
ساخت کتابخانه های عمومی در مناطق مختلف به ویژه در استان کردستان با توجه به کمبودهای مشهود، از جمله نیازهای اصلی به شمار می رود که هرچند مسئولان کتابخانه های عمومی کردستان همواره با ارائه آمارهای عددی سعی می کنند مشکلات این بخش را نادیده بگیرند ولی ذکر تنها یک نکته که کردستان جزو معدود استانهای کشور است که فاقد کتابخانه عمومی مرکزی است نشان دهنده وجود مشکلات جدی در این بخش است.
با توجه به اینکه حدود ۴۰ درصد از جمعیت استان کردستان در مناطق روستایی سکونت دارند، بنابراین توسعه و افزایش شماره کتابخانه های عمومی روستایی یکی از نیازهای اصلی در کردستان است و در حالی که طی سالهای گذشته این حوزه مورد غفلت واقع شده بود در سال های ۸۴ و ۸۵ بحث ساخت چندین کتابخانه در روستاهای استان در دستور کار قرار گرفت.
عدم بهره برداری از کتابخانه هشمیز بعد از شش سال
سه باب از کتابخانه های روستایی در سال ۸۵ در شهرستان سنندج و در روستاهای هشمیز، گلین و نایسر ساخته شد و در حالی که پروسه ساخت یک ساله آنها به بیش از سه سال رسید ولی متاسفانه در حالی که نزدیک به شش سال از این زمان می گذرد همچنان بهره برداری مناسبی از آنها به عمل نمی آید.
در روزهای که مسئولان در ایام هفته کتاب سرگرم ارائه آمارهای کاغذی در خصوص وضعیت کتابخانه های عمومی در استان کردستان هستند که تنها کتابخانه ساخته شده در روستاهای هشمیز همچنان به دلیل بی تدبیری مسئولان مورد استفاده قرار نمی گیرد و کاربری های جدیدی برای آن از سوی مردم روستا تعریف شده است.
روستای هشمیز در بخش سیروان و در ۵۰ کیلومتری جوب غربی سنندج واقع شده است و با بیش از دو هزار نفر جمعیت از جمله روستاهای پرجمعیت استان کردستان به شمار می رود و با توجه به نزدیکی به چهار روستای تکیه، حلوان، اندر و تخته می تواند در عرصه های مختلف نقش آفرین باشد و در راستای این اهمیت کتابخانه عمومی در آن احداث شد که متاسفانه همچنان این فضای فرهنگی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
وجود جمعیتی بالغ بر چهار هزار نفر در این چهار روستا، اجرای طرح های همچون ساخت کتابخانه های عمومی و سایر فضاهای فرهنگی و تفریحی را برای مردم در روستای هشمیز و سایر روستاهای اطراف ضروری کرده است ولی متاسفانه تنها فضای فرهنگی ایجاد شده از سال ۸۵ تاکنون به درستی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
کتابخانه روستای هشمیز از سال ۸۶ تاکنون تحویل اداره کل کتابخانه های عمومی کردستان شده است ولی از آن زمان تاکنون هیچ برنامه ای برای استفاده از آن اجرایی نشده است و در آخرین اظهار نظر از سوی مسئولان کتابخانه های عمومی کمبود نیرو و اعتبارات مالی دلیل عدم استفاده از این مکان عنوان شد.
تبدیل کتابخانه به انبار و زنبورداری
در حال حاضر و بر اساس گفته مردم محلی کتابخانه روستای هشمیز که در زمان خود حدود ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای ساخت آن هزینه شد طبقه همکف آن به انبار مردم تبدیل شده و از طبقه دوم نیز به عنوان زنبورداری استفاده می شود در حالی که این کتابخانه همواره در آمارهای اداره کل کتابخانه های عمومی استان وجود دارد و مسئولان به دایر بودن آن افتخار می کنند.
یکی از اعضای شورای اسلامی این روستا در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از وضعیت فعلی گفت: پیگیری های زیادی در این خصوص انجام شده است ولی متاسفانه مسئولان توجهی نکردند و امروز چندین نفر از ساکنان که خود در حوزه های مختلف هم مسئولیت دارند این مکان را به عنوان انبار و زنبورداری مورد استفاده قرار می دهند که به راستی این جای بسیار نگرانی و تاسف است.
عدم تجهیز این مکان و سوء استفاده چندین نفر از اهالی محل به دلیل نبود نظارت های لازم از سوی بخشداری سیروان و همچنین اداره کل کتابخانه های عمومی استان زمینه ای برای یاس و ناامیدی در میان مردم را ایجاد کرده است و شماری از ساکنان روستای هشمیز در گفتگو با خبرنگار مهر از این موضوع گلایه داشتند و دهیار و اعضای شورا را در این زمینه مقصر می دانستند.
سرنوشت کتابخانه روستای گلین نامشخص است
تجهیز کتابخانه روستای هشمیز و فراهم کردن زمینه استفاده از این مکان و فضا یکی از خواست های اصلی مردم این روستاست و به همین دلیل اگر مدیران اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان به جای برگزاری مراسم ها و برنامه های کلیشه ای در ایام هفته کتاب در سال جاری تنها زمینه بازگشایی و بهره برداری از این مهم را در روستای دورافتاده هشمیز فراهم کند ارزش و جایگاه بهتری دارد.
لبته این پایان ماجرا نیست چرا که کتابخانه روستای گلین نیز که همزمان با کتابخانه روستای هشمیز احداث شده بود وضعیت بهتری ندارد و علیرغم تمام پیگیری های صورت گرفته از سوی ماموستا محمد امین راستی امام جمعه موقت سنندج که خود متولد این روستاست، اقدامی قابل توجه برای رفع مشکلات آن صورت نگرفته است.
بدون شک ساخت فضاهای فرهنگی در کردستان یک نیاز لازم و ضروری است ولی بهره برداری از آنها نیز به نوبه خود از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردار است و در همین راستا مدیران باید جایگاه مدیریتی خود را در شرایطی این چنین نشان دهند و برای بهره برداری از این فضاها برنامه ریزی کنند.
بدون شک انتشار این گزارش در خبرگزاری مهر تنها در راستای اصلاح امور به ویژه رفع این مشکل است و به همین دلیل انتظار می رود استاندار کردستان به عنوان متولی اصلی برنامه های اجرایی با رصد هر چه بهتر وضعیت استان زمینه را برای بی تدبیری های این چنین از سوی مدیران از بین ببرد تا مردم نیز به خدمات نظام و دولت در استان کردستان خوش بین باشند.
آرمان نصراللهی
کد مطلب: 15211