توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
طرح 'داد پزشک' در 18 استان کشور درحال اجراست
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۲
رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: طرح 'داد پزشک' با هدف ساماندهی صدور سریع گواهی فوت، اکنون در 18 استان کشور درحال اجراست.
به گزارش عرش نیوز؛'احمد شجاعی' روز شنبه در آیین گشایش سی امین همایش فصلی مدیران سازمان پزشک قانونی کشور در یزد افزود: اجرای این طرح امسال با هدف ساماندهی صدور سریع گواهی فوت و جواز دفن اغاز شده است و بتدریج در سایر استان ها اجرا می شود.

وی اظهار کرد: دریافت گواهی فوت و دفن یکی از معضلاتی بود که در کشور با آن مواجه بودیم و اجساد برای صدور این گواهی به پزشکی قانونی ارجاع داده می شد که اتلاف وقت را به دنبال داشت.

شجاعی تصریح کرد: در قالب این طرح، پزشکانی که تخصص پزشکی قانونی دارند گواهی فوت را صادر می کنند و از اعزام مواردی که ضرورتی برای انتقال آنها به این مرکز نیست جلوگیری می شود.

وی افزود: با اجرای این طرح می توان آمار دقیق و علمی در زمینه علت فوت در کشور بدست آورد و از آنها برای پیشگیری نیز استفاده کرد.

وی با اشاره به استانداردسازی ساختمانهای پزشکی قانونی در مراکز استانها گفت: این امر فقط در استان های زنجان، اصفهان و کردستان به دلیل عدم تامین اعتبار بلاتکلیف مانده که امیدواریم با تامین اعتبار لازم بزودی این مراکز نیز به نتیجه مطلوب برسد.

رییس سازمان پزشکی قانونی افزود: ساختمان پزشکی قانونی یزد هم که چند سالی متوقف مانده بود به یک طرح ملی تبدیل شد و ظرف چند ماه آینده به بهره برداری می رسد.

وی اضافه کرد: حجم مراجعات به پزشکی قانونی با نیروی انسانی این بخش همخوانی ندارد و با وجود افزایش مراجعات ، منابع انسانی این سازمان در سال های اخیر تغییر نداشته است.

رییس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به صدور مجوز جذب 350 نفر در این سازمان طی دو سال آینده افزود: برای سال جاری مجوز 50 نفر گرفته شده ولی هنوز نتوانسته ایم درمورد مجوز بحث آگهی و جذب این نیروها اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: در برخی شهرستانهای کشور فقط یک پزشک مشغول فعالیت است که حتی برای مرخصی رفتن هم مشکل دارد.

این مسوول در ادامه با بیان اینکه حقوق و مزایا در کشور باید متناسب با سختی کار باشد خواستار اختصاص بودجه به سازمانها بر اساس میزان فعالیت هر دستگاه شد.

سی امین همایش فصلی مدیران سازمان پزشکی قانونی کشور با شعار ' سیاست های ابلاغی قضایی مقام معظم رهبری' با حضور 56 نفر از مدیران استانی و ستادی پزشکی قانونی کشور برگزار شده است.

در این همایش دو روزه در زمینه احکام پیشنهادی سازمان برای برنامه ششم توسعه کشور با توجه به سیاست های ابلاغی قضایی مقام معظم رهبری، طرح دادپزشک و نرم افزار تخصصی معاینات سازمان، بحث و تبادل نظر می شود.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 336019