توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر کرج:
طرح تفصیلی شهر باید توسط مهندسین بومی کرج تدوین می‌شد
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۹
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر کرج گفت: چنانچه طرح تفصیلی شهر توسط گروه مشاوران و مهندسین بومی کرج تدوین می‌شد، با حجم سنگینی از پرونده‌های ساختمانی رو‌به‌رو نبودیم.

به گزارش عرش نیوز به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، حجت‌الله غلامرضایی اظهار داشت: امروز کرج با 113 محله و 12 منطقه شهرداری به نسبت دهه‌های گذشته رشد فیزیکی چشمگیری داشته اما شهری توسعه یافته و پیشرفته نیست و از نبود بسیاری از زیرساخت‌های عمرانی، خدماتی، فضای سبز، ورزشی، فرهنگی و تفریحی رنج می‌برد که از عدم تناسب بین «رشد فیزیکی» و «توسعه یافتگی» باید به عنوان یک تهدید جدی یاد کرد.

عضو پارلمان شهری کرج با بیان اینکه هویت معماری کرج روی لبه پرتگاه قرار دارد و در خانه‌های شهر وحدت نما مشاهده نمی‌گردد و خط آسمان نیز مورد تعرض قرار گرفته، افزود: این معضل ناشی از کم‌توجهی شهرداری‌ها و سازمان نظام مهندسی نسبت به رعایت اصول شهرسازی و معماری در ساخت و سازها می‌باشد و اگر تاکنون استانداردها به هر دلیل اجرایی نشده، نباید اجازه دهیم این کم‌کاری‌ها به آینده نیز تسری یابد.

غلامرضایی با اشاره به اینکه کمیسیون عمران و شهرسازی با علم به اینکه بهترین تصمیم‌گیری از طریق هم‌فکری و مشورت با نخبگان جامعه حاصل می‌شود، درصدد تشکیل کمیته‌های تخصصی با عضویت متخصصین و مهندسین مربوطه برآمده است، ادامه داد: با وجود فعالیت 12 هزار مهندس در کلانشهر کرج اما آثار این پتانسیل عظیم بر روند اجرای پروژه‌های شهری مشخص نیست و هنر و خلاقیت و استعدادهای سرمایه‌های انسانی این شهر در تهران و دیگر استان‌های کشور هزینه می‌شود که رویه‌ درستی نیست.

عضو پارلمان شهری، تهیه طرح تفصیلی کرج توسط مشاوران غیر بومی را مصداق بی توجهی و نادیده گرفتن پتانسیل‌های جامعه مهندسی این کلانشهر دانست و گفت: چنانچه طرح تفصیلی شهر توسط گروه مشاوران و مهندسین بومی و کرجی انجام می‌شد و آنان با توجه به شناختی که از نقاط ضعف و قوت شهر داشتند، نسبت به تبیین جزییات و کلیات طرح اقدام می‌کردند امروز مدیریت شهری با حجم سنگینی از پرونده‌های ساختمانی که ناشی از مغایرت با طرح تفصیلی است، رو‌به‌رو نمی‌شد.

غلامرضایی گفت: با توجه به یکی از مصوبات شورای شهر در سال‌های گذشته مبنی براینکه انجام ساخت و سازهای ملکی زیر 1750 مترمربع نیازی به ناظر ندارد، همین موضوع بر چالش‌های معماری و شهرسازی کرج افزوده و مواردی از این دست که نیاز به اصلاح دارد، بسیار است. از همین رو، مهندسین با حضور فعال در کمیته‌های تخصصی مربوطه موارد و پیشنهادهای قابل اجرا را به نمایندگان مردم منتقل کنند تا روند تبدیل آنها به قانون طی و جهت اجرا ابلاغ شود.

غلامرضایی از شهرداری‌ها و ادارات کل و سازمان‌های عمومی استان خواست به جای به کارگیری مهندسین و مشاورینی که فقط آشنایی آنها با شرق و غرب و شمال و جنوب کرج ۶ ماه زمان می‌برد، از نیروهای بومی و باتجربه شهر استفاده نمایند و اجازه ندهند نما و زیبایی باطنی و ظاهری کرج بیش از این دستخوش تغییرات و تصمیم‌های نادرست شود.

 وی تأکید کرد: اکنون کمتر از 5 درصد از توانایی‌های جامعه مهندسی کرج مورد استفاده قرار می‌گیرد که نقش مدیریت شهری در افزایش این سهم غیرقابل انکار است.

کد مطلب: 271912