توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار مرکزی:
سرمایه‎گذاری در بخش اکتشافی معادن استان مرکزی انجام شود
دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۸
استاندار مرکزی گفت: بخش معدن به عنوان ماده اولیه کارخانه‌ها و محرک در صنعت محسوب شده و سرمایه‌گذاری در بخش اکتشافی معادن انجام شود.
به گزارش عرش نیوز؛محمدحسین مقیمی صبح امروز در جلسه هیئت حل اختلاف ماده 24 قانون معادن بااشاره به بخش معدن استان مرکزی اظهار داشت: متأسفانه به بخش معدن در استان توجه لازم نشده و در سایه بخش صنعت گم شده است و باید در راستای رفع این نقیصه تلاش شود و اولویت بیشتر به معادن داده شود.

وی افزود: نیاز است به بخش معدن در اقتصاد استان به عنوان یک سرمایه خدادی توجه ویژه شود زیرا با انجام فرآوری آن می‌توان ارزش افزوده بسیار بالایی برای کشور به وجود آورد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: بخش معدن به عنوان ماده اولیه کارخانه‌ها و محرک در صنعت محسوب می‌شود و در این زمینه نقش عظیمی را ایفا می‌کند به طور مثال در کرمان و یزد معادن غنی بسیاری وجود دارد و اقتصاد این استان‌ها وابستگی زیادی به معادن دارد علاوه بر آن خراسان جنوبی دارای معادن متنوعی است که به دنبال آن صنایع متنوعی نیز دارد.

مقیمی بااشاره به معادن استان مرکزی گفت: در استان مرکزی در زمینه سنگ نسبت به دیگر قسمت‌ها کار بیشتری انجام شده است با توجه به اینکه کارخانه تولید مس در رفسنجان با ظرفیت پایین به بهره‌برداری می‌رسد باید در استان نیز در ظرفیت‌های پایین فراوری صنعتی انجام شود زیرا معادن دارای اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد کشور و استان دارند.

وی افزود: در استان مرکزی معدن سرب و مس سابقه قدیمی دارد، در راستای اکتشافات معدن کار باید به طور جدی‌تری دنبال شود و سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام شود که این مهم با فعالیت سازمان زمین شناسی و معاونت صنایع معادن تحقق می‌یابد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: در واگذاری معادن پس از تکمیل قانون آن باید به مزایده گذاشته شود و در این راستا بین دستگاه بهره‌بردار، محیط زیست و منابع طبیعی باید تفاهم ایجاد شود.

مقیمی بااشاره به معادن استان مرکزی گفت: در حال حاضر وظیفه سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام کارهای اکتشافی وظیفه سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری نیز حفاظت است.

وی افزود: در زمینه اکتشافات معدنی 80 درصد مشکلات در مناطق مرتع، خاک و جنگل است و در این راستا اگر ایجاد معدن سبب آسیب خاک، جنگل و مرتع شود باید جبران خسارت شده یا جابجایی ان انجام شود تا خسارت به حداقل خود برسد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: 20 درصد مشکلات به سبب وجود معادن تخریب کننده است که در این زمینه حوزه عمرانی را به عنوان بخش بی‌طرف نسبت به این دو سازمان می‌تواند مشکلات را برطرف کند.


منبع:تسنیم

کد مطلب: 354514