توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نقش بز کوهی در سنگ نگاره های ایران قابلیت ثبت جهانی دارد
پنجشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۵
پژوهشگر سنگ نگاره های ایران گفت: نقش بزکوهی بر سنگ نگاره های ایران قابلیت ثبت جهانی دارد.
به گزارش عرش نیوز،محمد ناصری فردˈ  افزود: به تازگی کشور جمهوری آذربایجان در صدد ثبت نقش بزکوهی به نام آن کشور است اما این نماد ایران باستان به نام کشور ما بایستی ثبت جهانی شود.

وی اظهارکرد: در کشور ما ۱۷هزار سال پیش نقش بزکوهی بر دیواره غارها و کوه ها حک شده است و در اسطوره ها داستان ها و آیین ها فراوان از آن یاد می شود.

وی اظهار امیدواری کرد، میراث فرهنگی ایران اهتمام کند قبل از آنکه این آثار به نام کشور آذربایایجان ثبت شود و تجربه تلخ درفش کاویانی و مولانا تکرار شود.

پژوهشگر سنگ نگاره های ایران با بیان اینکه اکثر نقاط دنیا سنگ نگاره ها را ثبت جهانی کردند و به این طریق سالیانه میلیاردها دلار در آمد زایی نصیب خود می کنند.

ناصری فرد ادامه داد: بیشترین فراوانی نقوش سنگ نگاره ها و طرح های روی سفالینه های ما قبل تاریخ ایران بزکوهی است که تعداد فراوانی نقوش سنگ نگاره ها نزدیک به ۹۰ درصد می رسد.

ناصری فرد اظهار کرد: اصل این فراوانی، اسرار نامکشوف فراوانی در خود نهفته دارد که تاکنون از منظر محققین ایرانی و حتی کشورهای دیگر بدور مانده است.

وی گفت: نقش بزکوهی به مضمون آبخواهی، زایندگی، برکت و محافظت است که در نماد شناسی جهانی هم مضمونی شبیه ایران دارد.

ناصری فرد اظهارکرد: بزکوهی در میان سنگ نگاره های کهن ۱۵هزار سال قبل از میلاد و سفالینه های ماقبل تاریخی ایران پنج هزار سال قبل از میلاد به جز موارد طرح های رئالیسم و ناتورالیسم اغلب به عنوان طرح و نقش یک حیوان نیست.

وی ادامه داد: در واقع نوعی خط تصویری است که در عرصه های چندین هزار ساله استیلیزه شده و به خط ایدئوگرام و سپس به خط پروتوایلامی (ماقبل ایلامی) و در عرصه های بعدی به ایلام تغییر شکل داده است.

سنگ نگاره ها، کهن ترین آثار تاریخی و هنری به جا مانده از بشرند که در آنها رمز و رازهای فراوانی نهفته است و تاکنون در ۲۴ منطقه این خطه کشف شده اند.
منبع:ایرنا
کد مطلب: 259547