توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار یزد:
عملکرد سازمان‌های مردم ‌نهاد در کشور نیازمند الگوهای بومی است
چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۴
استاندار یزد با تاکید بر تقویت سازمان‌های مردم نهاد در افزایش مشارکت‌های اجتماعی، گفت: عملکرد سازمان‌های مردم ‌نهاد در کشور نیازمند الگوهای بومی است
به گزارش عرش نیوز؛سیدمحمد میرمحمدی صبح امروز در نشست ملی مشارکت‌های نهادمند اجتماعی اظهار داشت: موضوعی که این همایش برای آن تشکیل شده، موضوع بسیار مهمی است، مشارکت‌های مردمی، یکی از رویکردهای مهم در دولت تدبیر و امید است.

وی با بیان این مطلب که در پیشینه تاریخی ما همکاری‌ها و مشارکت‌های عمومی در زمینه‌های مختلف وجود داشته، گفت: در هر یک از قسمت‌ها که مروری داشته باشیم، می‌بینیم به صورت خودجوش در بخش‌های مختلف یک سری همکاری‌ها و تشکل‌هایی وجود داشته است. در کشاورزی، خدمات، خیریه‌ها و در دیگر بخش‌ها این تشکلها بوده‌اند اما انسان به صورت ذاتی با تغییر مواجه است و در این زمینه هم با تغییر و تحول هم روبه‌رو بودیم.

استاندار یزد افزود: با توجه به اینکه محیط بیرونی هم با تغییر و تحول همراه می‌شود، این تغییر و تحول‌ها ساز و کارهای خاص خودش را می‌طلبد.

میرمحمدی افزود: از یک طرف این تغییرها با مخالفت‌های خاص خودش روبروست و معمولا همه به زودی با آن خو  نمی‌کنند و از طرف دیگر، سرعت تغییر و تحولات روزبه‌روز در حال افزایش است.

وی عنوان کرد: سرعت و میزان تغییر هر وقتی کم باشد، خیلی دشواری وجود ندارد و افراد به راحتی تغییر می‌کنند اما در تغییرهای بزرگ و سریع، به راحتی نمی‌توان فعالیت کرد و این تغییر مستلزم خرد جمعی است.

استاندار یزد گفت: عمده‌ترین مسئله در این زمینه، مسئله اجتماعی فرهنگی است، شاید ما در زمینه‌های صنعتی، اقتصادی و سیاسی فعالیت‌ها و تحولاتی داشته باشیم اما آنچه از همه اینها مهم‌تر است و سلامت زندگی و امنیت اجتماعی ما را تامین می‌کند مباحث اجتماعی و فرهنگی است.

میرمحمدی خاطرنشان کرد: این مباحث به شخصیت‌سازی، اخلاق، نظم و انظباط رفتاری بر می‌گردد و اگر به این شخصیت‌سازی توجه نداشته باشیم، انواع و اقسام ناهنجاری‌های اجتماعی را می‌توانیم برای خودمان پیش‌بینی کنیم.

وی ادامه داد: در مقابل هم اگر این موضوع را مد نظر داشته باشیم هم زمینه‌های رشد فکری و فرهنگی اجتماعی را فراهم می‌کنیم.

استاندار یزد با طرح این مطلب که جامعه هرچه وسیع‌تر باشد و شرائط  تغییر و تحولات بیشتر باشد، پیچیدگی جامعه هم بیشتر می‌شود، عنوان کرد: این پیچیدگی‌ها ایجاب می‌کند که ما ساختارهایی داشته باشیم که بتواند جوابگوی تغییر و تحولات باشد.

میرمحمدی با بیان این مطلب که سازمان‌های مردم نهاد، پایه‌های توسعه امور مختلف کشور تلقی می‌شوند، افزود: مهمترین موضوع در این زمینه، ساختار سازمان‌های مردم نهاد است، در این چنین جلساتی باید بهترین ساختارها برای این سازمان‌های مردم نهاد مدنظر قرار گیرد.

ما باید نسخه‌ای بومی برای سازمان‌های مردم نهاد بپیچیم تا موفقیت آمیز باشد، شاید ساختارهای تعریف شده برای دیگران وجود داشته باشد اما این ساختارها برای ما می‌تواند جوابگو نباشد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 349448