توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
متقاضیان مسکن مهر چهارمحال و بختیاری در سراب تکمیل واحدهای مسکونی
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۵
طرح مسکن مهر طبق نظر کارشناسان از ابتدا با مشکلاتی در نحوه ساخت ‌و‌ ساز و مکان ساخت پروژه روبه‌رو بود که در نهایت در زمان به پایان رسیدن پروژه‌ها مشکلاتی مانند کمبود امکانات، دور بودن از فضای شهری و عدم زیرساخت مناسب نمود پیدا کرد.
به گزارش عرش نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، تأخیر در به پایان رساندن پروژه‌های مسکن مهر، استفاده از مصالح ساختمانی نامرغوب و نبود زیرساخت‌های آب، برق و گاز از مشکلات متقاضیان مسکن مهر در چهارمحال و بختیاری است.

 
هنوز از یادها نرفته است که پروژه مسکن مهر از زمان شروع به کارش در سال 85، به یکی از اصلی‌ترین پروژه‌های دولتی تبدیل شد و در صدر تبلیغات دولت‌های نهم و دهم قرار گرفت.

 
به دنبال این طرح دولت موظف شد تا سالی 50 هزار واحد مسکونی در قالب زمین‌های 99 ساله که بعدها به مسکن مهر معروف شد ارائه دهد.

 
در سال‌های بعد دولت در کنار مسکن مهر، طرح‌های دیگری همچون احیای بافت‌های فرسوده و همچنین نوسازی مسکن روستایی را نیز مدنظر قرار داد اما در حوزه مسکن بخش بزرگی از توان و قابلیت دولت به دلیل نزدیکی بیشتر با سیاست‌های آن، صرف طرح مسکن مهر شد که در بسیاری از موارد با واکنش‌‌های بسیاری از سوی فعالان حوزه مسکن و مردم مواجه بود.

 
این طرح با نظر برخی کارشناسان از ابتدای عملیاتی شدن خود با مشکلاتی در نحوه ساخت ‌و‌ ساز و همچنین مکان ساخت پروژه روبه‌رو بود که در نهایت در زمان به پایان رسیدن پروژه‌ها مشکلاتی ازجمله کمبود امکانات، دور بودن از فضای شهری و عدم زیرساخت مناسب نمود پیدا کرد.

 
با روی کار آمدن دولت یازدهم، زمزمه‌های پایان دادن به این طرح به دلیل ضعف‌های ساختاری و تخلفات شنیده که در نهایت بنا شد دولت یازدهم تنها پروژهای باقی مانده مسکن مهر را پیگیری و پرونده مسکن مهر را خاتمه دهد.

 
یکی از متقاضیان مسکن مهر در شهرکرد؛ نجمه ملک‌پور گفت: نزدیک به 5 ماه است که در واحد تحویلی مسکن مهر خود مستقر شده‌ایم ولی متاسفانه با مشکل برق و گاز و مخابرات روبه‌رو هستیم.

 
وی افزود: برق مورد نیاز را از همسایه و دیگر بلوک‌ها تأمین می‌کنیم و با وجود نصب علمک گاز با کپسول گاز، گاز مورد نیاز را تأمین می‌کنیم.

 
این متقاضی مسکن مهر در شهرکرد تصریح کرد: قیمت مسکن انتخابی را در ابتدا 150 میلیون ریال اعلام کردند ولی در زمان تحویل مبلغ 270 میلیون ریال دریافت کردند و اکنون بعد از گذشت مدتی پیمانکار قیمت تمام شده را 320 میلیون ریال و 250 میلیون ریال وام برآورد کرده است که با پرداخت مابقی این مبلغ، کنتورها را نصب خواهند کرد.

 
ملک‌پور افزود: با وجود پرداخت چندین وام دیگر امکان پرداخت چنین مبلغی وجود ندارد و توجیه اقتصادی در طرح مسکن مهر ندارد.

 
وی با بیان اینکه زیرساخت‌های مخابراتی در منظریه شهرکرد بسیار ضعیف است، افزود: موبایل و دستگاه دیجیتال تلویزیون فاقد آنتن است.

 
این متقاضی مسکن مهر در شهرکرد خاطرنشان کرد: در آپارتمانی که سکونت دارم 10 خانوار هستیم که در این ساختمان با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستیم که متاسفانه کسی جوابگو نیست و متقاضیان نمی‌توانند انتظارات نابه‌جای پیمانکار را برآورده کنند.

 
یکی دیگر از متقاضیان مسکن مهر به نمایندگی از اعضای تعاونی گفت: اکنون چند ماه است که ساختمان تکمیل شده است و مشکل کنتورگذاری و همکاری بین دستگاه‌های آب، برق و گاز را داریم.

 
احمد صابری تصریح کرد: با وجود گرانی‌های روز افزون از جمله کنتورها و عدم تحویل به موقع قیمت تمام شده مسکن به روز برآورد شده و به متقاضیان تحویل داده می‌شود که برای متقاضیان سنگین است.

 
وی افزود: اکنون با وجود مسکن مهر مشکلات خانوارها دو چندان شده است و به خاطر تأمین مسکن، وام‌های زیادی گرفته‌ایم که هم باید جوابگوی تامین اجاره بها و پرداخت قسط وام‌های دریافتی باشیم.

 
یکی دیگر از ساکنان مسکن مهر؛ اسماعیل کاظمی گفت: در طرح ساخت مسکن مهر تنها عده‌ای از پیمانکاران سود بردند که با راه اندازی بازار سیاه با کمترین کیفیت مصالح، ساختمان را تحویل دادند و سود کلانی را دریافت کردند.

 
وی افزود: در واحدی که سکونت داریم از سقف واحد نم پس داده و در این مورد کار به دادگاه کشیده است.

 
این ساکن مسکن مهر با بیان اینکه نماکاری‌ها غیراستاندارد است، افزود: در بلوک انتخابی ما به‌جای استفاده از آجر در نماکاری با یک پلاستر و رنگ تزینی کار را خاتمه داده‌اند که با ریختن آب و ریزش برف و باران هم نمای تقلبی از بین می‌رود و رطوبت به داخل ساختمان نشت می‌یابد.

 
کاظمی گفت: با توجه به اینکه ساکنان در واحدهای مسکونی مسکن مهر مستقر شده‌اند ولی پیمانکاران به تمامی تعهدات خود عمل نکرده‌اند به‌گونه‌ای که مکان‌ها به هیچ عنوان محوطه‌سازی نشده است و ساکنان از بین مصالح و ماشین آلات ساختمانی عبور و مرور می‌کنند.

 
وی افزود: آسانسور ساختمان با گذشت چند ماه تاکنون راه اندازی نشده است و با وزش باد, در جای کابین باز و خطر سقوط برای بچه‌ها وجود دارد.

قاسم قاسمی؛ سرپرست مسکن و شهرسازی استان چهارمحال وبختیاری با اجرای طرح ساخت مسکن مهر استان، ساخت 13 هزار و 582 واحد را در شهرهای بالای 25 هزار نفر استان را متعهد شد و گفت: این واحدهای مسکن مهر در شهرهای شهرکرد، فارسان، فرخ‌شهر و بروجن اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه از مجموع واحدهای احداثی تعداد شش هزار و 974 واحد در چهار مرحله به متقاضیان واگذار شده است، افزود: تعداد شش هزار و 608واحد در دست اجراست.

وی گفت: تلاش می‌شود در نیمه اول امسال تعداد دو هزار واحد دیگر به متقاضیان تحویل شود.

سرپرست مسکن و شهرسازی استان چهارمحال وبختیاری گفت: با پیگیری از وزارت راه و شهرسازی چهار میلیارد ریال اعتبار به‌منظور توسعه زیرساخت‌ها، احداث مدارس، مساجد، درمانگاه و کلانتری جذب و در دست اقدام است.

معاون دفتر فنی استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: عملیات اجرایی زیرساخت‌ها در مسکن مهر استان تاکنون 97 درصد اجرا شده است.

احسان امانی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی آب‌رسانی، برق و گازرسانی در برخی از محله‌ها از جمله محله 37 منظریه شهرکرد، فاز دوم مسکن مهر بروجن و فارسان در دست اجراست.

وی تعداد کل واحدهای مسکن مهر استان را 24 هزار و600 واحد عنوان کرد و افزود: 10هزار واحد تاکنون افتتاح شده است.

معاون دفتر فنی استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: 12 هزار و 600 واحد مسکن مهر در شهرهای بالای 25 هزار نفر جمعیت و مابقی در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت وجود دارد.

امانی تصریح کرد: ریزش متقاضیان در برخی از شهرها، عدم به موقع پرداخت سهم آورده متقاضی و عدم همکاری بین دستگاهی از مشکلات مسکن مهر در استان است.

داوود شیوندی؛ مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری افزود: تعداد 98 واحد تعاونی و 45 انبوه ساز در سطح استان فعال است.

وی افزود: تعداد شش هزار و 200 واحد در سطح استان با مدیریت تعاونی‌های استان در دست احداث است.

 
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: تعاونی‌ها باید با تسویه حساب از اعضا, تمامی تعهدات خود را در مسکن مهر اجرائی کنند.
کد مطلب: 295844