توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار: سند پژوهشی ماموریتگرا محور برنامه های توسعه استان مرکزی است
سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۱
استاندار استان مرکزی گفت: سند پژوهشی هدفمند و ماموریتگرا محور برنامه های توسعه متوازن این استان است.
به گزارش عرش نیوز؛«محمدحسین مقیمی» افزود: در ارزیابی های ملی پژوهش استان مرکزی امسال رتبه دوم راهبردهای هدفمند پژوهشی را کسب کرده و در 18 شاخص مطالعاتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه استانهای خراسان و چهارمحال وبختیاری به عنوان پیشتازان پژوهشی شناخته شده است.

وی اظهارکرد: پژوهش های کاربردی کلید ارتقای بهره وری، توسعه و تکمیل چرخه خلاقیت محوری و فناوری بومی است که این مهم با جهت گیری هدفمند و برنامه محور مبتنی بر ظرفیتهای انسانی فرهیختگی، تقویت و تکمیل زیرساختهای آزمایشگاهی، پارکهای علم و فناوری و مراکز رشد و قابلیتهای حوزه دانشگاهی و کارآفرینی حاصل می شود.

استاندار استان مرکزی بیان کرد: توسعه متوازن، ترکیبی از برنامه ریزی مبتنی بر دانش و مطالعات پایه و پویایی اجرایی است و رونق اقتصادی و حل چالش های فرهنگی و اجتماعی در سایه تحقق آن میسر است.

مقیمی خاطرنشان کرد: سند نقشه راه پژوهش استان با ارزیابی نیازهای موشکافانه و بنیادین هر بخش و راهکارهای تبدیل دانش به ارزش افزوده و ثروت ، تسهیل بستر تجاری سازی علم و تکمیل نواقص زنجیره ایده پردازی تا کسب و کار تدوین شده و تمامی تلاش بر این است که تحقیقات انباشته و بی کیفیت در مسیر نیازهای استان و پاسخگویی کاربردی به بخش های مختلف هدایت شود.

وی بیان کرد: اعتماد مداری به یافته های تحقیقی ازسوی سرمایه گذاران و کارآفرینان و گسیل نیازهای پژوهش صنعتی ، کشاورزی و خدمات به دانشگاه ها، رویکرد دولت یازدهم است که در استان مرکزی برای تحقق این هدف، یک اتاق فکر برای گردآوری داشته های انسانی و مطالعاتی پژوهشی و ارتباط بین دانشگاه و بخش های مختلف جامعه تشکیل شده است.

وی گفت: شناخت موانع و کاستی های سیر تبدیل ایده به ثروت ، حمایت کارآفرینان خطر پذیر، ایجاد بانک اطلاعاتی نخبگان فکری و خلاقان پژوهشی و داشته های علمی کتابخانه ای و میدانی استان بخش دیگری از سند نقشه راه پژوهش استان مرکزی است.

مقیمی خاطرنشان کرد: ایجاد پنجره واحد پژوهش استان، فاصله گرفتن از پژوهش های بی هدف، موازی و غیرکاربردی ، تسهیل سازی امور قانونی و اجرایی برای اتصال مراکز آموزشی و دانشگاهی، دستگاه های اجرایی و خدمات گیران و مصرف کنندگان علم از دیگر اولویت های مهم استان در حوزه راهبری پژوهشی است.

وی خاطرنشان کرد: تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ کارجمعی مطالعه محور، اصلاح ساختار پژوهشی دانشگاه ها و حمایت مالی از پژوهشگران دانشجو، ساماندهی نظام آماری و اطلاعات ، شناسایی استعدادهای درخشان ، هدایت، پرورش و جذب ظرفیت های علمی و فنی استان از دیگر اولویت هایی است که در راهبری اجرایی استان در راس برنامه ها قرار دارد.

استاندار استان مرکزی گفت: بند چهارم اصل سوم و اصل 43 قانون اساسی بر تقویت روح بررسی، تتبع و ابتکار در همه بخشها و اقتصاد مبتنی بر پژوهش و مهارت تاکید دارد و علاوه بر آن در سند چشم انداز افق 1404 جمهوری اسلامی ایران، نیز ضرورت برخورداری کشور از دانش پیشرفته، بسط علم و فناوری، حوزه های دانش نوین و اتکا بر سهم منابع انسانی و سرمایه های اجتماعی هدفگذاری شده است.

مقیمی گفت: پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه علمی ایران در جهان و افزایش سهم تولید و صادرات از محورهای مهم سیاست کلی اقتصاد مقاومتی است.

وی عنوان کرد: نقشه جامع علمی کشور نیز بر نهادینه شدن نگرش اسلامی به علم و تسریع در فرآیندهای اسلامی شدن آموزش و پژوهش تاکید دارد که این مهم بایستی با ابزارهایی چون تکیه داشته های آمایش سرزمین ، برنامه های هدفمند در حوزه نوآوری، هم افزایی ظرفیت های نوآورانه و درنوردیدن مرزهای دانش ایجاد شود.

استاندار استان مرکزی خاطرنشان کرد: استان مرکزی با 120 هزار دانشجو و بیش از دو هزار و 900 واحد تولیدی و صنعتی و گستره مهم کشاورزی و خدماتی به عنوان یکی از کانون های مهم توسعه علمی برنامه ریزی هدفمندی دارد و همانظور که تاکنون این خطه به عنوان مهد مشاهیر و فرهیختگان مرجع اثرگذار و تاریخ ساز بوده با نقشه راه پژوهشی در سرآغاز حرکتی تحول آفرین قرار گرفته است.

مقیمی گفت: استان بنا دارد با اتکا بر ظرفیت ها و توانمندی های علمی و پژوهشی در دانشگاه ها، حوزه تخصصی و دستگاه های اجرایی مسیری را بپیماید که ایده و خلاقیت سرمنشاء تولید و اشتغال باشد و بتواند با الگوسازی در پژوهش های نظری کاربردی و عملی به عنوان یکی از مراجع صادرات دانش بومی ، گنجینه برنامه های استراتژیک پژوهش های ماموریتگرا و تحقق ایده به اشتغال، ثروت و جهش اقتصادی باشد.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 343642