توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
روحانی: آمریکا از منطقه برود، امنیت عربستان با ایران/برجام مدال راستگویی ایرانی‌هاست
چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۱
رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکا هر چه زودتر از منطقه خارج شود زیرا امنیت منطقه علی‌الخصوص عربستان را ایران حفظ می‌کند درباره فواید بین‌المللی و جهانی برجام گفت: برجام مدال راستگویی ایرانی‌ها بود زیرا ما پایبند به تعهداتمان بودیم ولی آمریکا نبود.
به گزارش عرش نیوز به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم افتتاح رویداد فراملی تبریز 2018 که با حضور مهمانان ویژه از کشورهای مختلف دنیا در شهر تبریز برگزار شد، اظهار داشت: بنده این رویداد را به ملت ایران، مردم غیور آذربایجان و مردم فهیم تبریز تبریک عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: این رویداد تاریخی در زمینه پایتخت شدن تبریز به عنوان پایتخت کشورهای اسلامی در سال 2018 به نوعی قدردانی دارد از همه وزرای گردشگری سازمان همکاری‌های اسلامی که با ذوق و سلیقه تبریز را به عنوان پایتخت گردشگری امسال برگزیدند و انتخاب کردند.

روحانی در ادامه با خوشامدگویی به همه مهمانان خارجی به تشریح فواید ماه مبارک رجب، شعبان و همچنین رمضان پرداخت و گفت: از خداوند می‌خواهیم که ماه رجب و شعبان برای ما ماه مبارکی قرار دهد و وسیله‌ای شود برای استقبال و آماده شدن برای ضیافت ماه مبارک رمضان که ماه روزه، عبادت و انس با قرآن است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در این ماه از خداوند خواسته می‌شود بر حفظ زبان و نگاه زیرا اگر گویش، زبان، سخن و نگاه ما به جامعه، به انسان‌ها،‌ به بشریت سخن درست،‌ دقیق و نگاه صحیح باشد آنگاه نگاه دنیا نیز تغییر خواهد کرد.

وی ادامه داد: همه مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم بسیاری از دید ناصحیح و غیردقیق به جهان و انسانها و به خاطر تغییرات و مواضع و اظهارنظرها به ملت‌ها است که شاهد هستیم در خاورمیانه، غرب آسیا و در حساس‌ترین نقطه اسلام به این دلیل این مصائب را می‌بینیم.

روحانی در توضیحات بیشتر عنوان کرد: امروز ما یمن مجروح را می‌بینیم، عراق هنوز دچار آلام و درد است. سوریه ویران شده است مشکلات فراوان در افغانستان وجود دارد. همچنین مشکلات فراوان در شمال آفریقا و خود آفریقا وجود دارد. از طرفی صهیونیست‌ها به مردم مظلوم فلسطین ظلم می‌کنند. همه این مشکلات از کجا آمده است؟ به خاطر همین دید غلط است. به خاطر نگاه نادرست است.

روحانی با اشاره به اظهارنظرهای رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد: فکر می‌کنند این سرزمین با نگاه آنان باید گردش کند. فکر می‌کنند برای خاورمیانه باید کاخ سفید تصمیم بگیرد. فکر می‌کنند برای همیشه یک رژیم غاصب و ظالم بر مردم برخی کشورهای منطقه می‌تواند مسلط شود.

رئیس جمهور در ادامه نقد اظهارنظرهای ترامپ، تصریح کرد: فکر می‌کنند همه ذخایر عرب را ببرند. چشم طمع شماها به کجاست؟ به طلای سیاه زیر زمین در این منطقه؟ نگاه شما به صدها میلیارد پول‌های اعراب این منطقه است؟ طمع حساب پرپول و طمع ذخایر طلای سیاه در این منطقه عقل شما را برده است.

وی عنوان کرد: روزی سخنی می‌گویند که با شان منطقه، مردم و قرن جدید سازگار نیست. به صراحت می‌گویند ما می‌مانیم با شما یا نمی‌مانیم اگر پول بدهید. پس شما جیره‌خوار دیگران هستید؛ ارتش و نیروهای مسلح شما به دنبال منابع پولی و مالی منطقه است. می‌گویند پول بدهید می‌مانیم، ندهید نمی‌مانیم. اگر شما را رها کنیم در یک هفته نابود می‌شوید.

روحانی در ادامه انتقاد به اظهار نظرهای ترامپ عنوان کرد: ایران حافظ عراق است حتی ما آمادگی داریم حافظ عربستان نیز باشیم. همچنین ملت عربستان نیز حافظ عربستان هستند. چرا فکر می‌کنند آنها نباشند منطقه نابود می‌شود. اگر شما تشریف ببرید منطقه امنیت بیشتری نیز پیدا می‌کند زیرا وقتی وارد افغانستان شدید امنیت آوردید. وقتی از هوا و زمین به عراق حمله کردید امنیت آوردید؟ وقتی تروریست‌ها را در منطقه مسلح کردید امنیت آوردید و یا هواپیما و بمب در اختیار عربستان قرار دادید تا یمن را بمباران کند امنیت آوردید؟

رئیس جمهور تصریح کرد: چرا نگاهتان غلط و سخنان نادرست می‌گویید و زبانتان به درستی گردش نمی‌کند هر روز برای مردم جهان گرفتاری درست می‌کنند می‌گویند با فلان رهبر اروپایی برای قرارداد هفت جانبه تصمیم می‌گیریم به چه حقی؟ به چه مناسبتی؟ آیا شما به قول‌های قبلی‌تان عمل کردید؟

وی تصریح کرد: ما در برجام نشان دادیم ایران‌هراسی که 40 سال آن را دنبال می‌کردند دروغی بیش نبود و ایران به دنبال سلاح کشتار جمعی نبود. به نادرست ما را در بند DMP به صورت ناصحیح و دروغ و همچنین برخلاف عدل و قانون زیر فصل 7 شورای امنیت قرار داده است. در حالیکه ما با برجام به دنیا ثابت کردیم آمریکا و صهیونیست‌ها در سالیان گذشته به ایران دروغ می‌بستند و برجام راستگویی ملت ایران را به دنیا ثابت کرد.

روحانی در ادامه انتقادات به اظهارنظرهای رئیس جمهور آمریکا عنوان کرد: شما می‌خواهید برای آینده برجام تصمیم بگیرد؟ برای گذشتگان چه کردید؟ در 2 سال گذشته چه کردید؟ آیا توافقی که انجام شد شما عمل کردید؟ شما به دنیا نشان دادید به عهد خودتان پایبند نیستید زیرا یک روز لابی آیپک دردسر ایجاد می‌کند، بانک‌ها را تهدید می‌کنید که با ایران کار نکنند، مانع کارفرینان در ایران می‌شوید و هر روز با یک بیان و کلام نامناسب مانع‌تراشی می‌کنید و برخلاف عهد برجام عمل می‌کنید.

رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: اول حساب گذشته را حساب کنید چطور می‌شود یک بدهکار میلیاردی دوباره صحبت از وام کند. آنچه که رئیس جمهور سابق و وزیر امور خارجه آمریکا امضا کردند اگر بد بود چرا امضا کردید. اگر برجام خطرناک بود مسئولان قبلی آمریکا متوجه آن نشدند. شما که سررشته‌ای در سیاست، حقوق و عرصه بین‌المللی ندارید یک تاجر کاسب و برج‌ساز و ساختمان‌ساز هستید، شما دنبال چه هستید؟ دنبال تهدید ملت ایران هستید؟

وی با توصیه به ترامپ مبنی بر اینکه ملت‌های منطقه را تهدید نکند عنوان کرد: از خدا می‌خواهیم دیدها را در جهان اصلاح کند و نگاه‌ها را در مسیر درست بچرخاند. مشکل امروز دنیا همین سخن‌ها و تصمیم‌های نادرست است ما نیز از 5 سال پیش در دولت تدبیر و امید به جهان اعلام کردیم که دنبال تعامل با جهان هستیم. رهبر معظم انقلاب نیز در ادامه آن عنوان کردند که به دنبال رابطه گسترده با جهان هستیم.

روحانی در رویداد فراملی تبریز 2018 با تاکید مجدد بر تعامل جهان خاطر نشان کرد: ما به دنبال مفاهیم مشترک در منطقه و جهان هستیم. راه‌حل صحیح نگاه برد - برد است. اگر کسی به نفع منافع خود باشد و دیگران را نبیند ارزشی ندارد که یکی از مسیرهای مناسب و سازنده برای تعامل با دنیا توریسم و گردشگری است. ما نیز می‌خواهیم با دنیا در رابطه باشیم.

انتهای پیام/
کد مطلب: 392602