توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
شاخص‌های سلامت در سیستان و بلوچستان با نرم کشوری فاصله دارد‌
پنجشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۱
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه ‌35 درصد جمعیت سیستان و بلوچستان زیر 15 سال سن دارند‌، گفت: شاخص‌های سلامت در استان ‌به رغم این بهبود با شاخص‌های کشوری فاصله دارد‌.

به گزارش عرش نیوز؛به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان،‌ محمود‌رضا میری ‌در ‌دومین کنگره سراسری سلامت کودکان و نوجوانان که در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد بر ضرورت برنامه‌ریزی در راستای ارتقاء سلامت جسمی و روحی کودکان و نوجوانان تاکید کرزد و افزود: بیش از 20 درصد جمعیت کشور و 35 درصد جمعیت استان سیستان و بلوچستان زیر 15 سال سن دارند.

 وی اظهار داشت: اگرچه تا‌کنون با انجام برنامه‌ریزی‌های گوناگون در زمینه بهبود شاخص‌ها موفقیت‌های زیادی به دست آورده‌ایم اما آمار‌ها نشان می‌دهد که وضعیت شاخص‌های سلامت در استان ‌به رغم این بهبود با شاخص‌های کشوری فاصله دارد‌.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به نیازهای خاص کودکان و نوجوانان تصریح کرد: کودکان به دلیل خصوصیات فیزیولوژیک و آناتومیک در برابر برخی عوامل آسیب‌پذیری بیشتری دارند‌.

وی تاکید کرد: یکی دیگر از دلایل توجه ویژه به سلامت کودکان این است که می‌توان با صرف حداقل منابع از بروز بیماری‌ها در این گروه پیشگیری کرد و تجارب ارزنده نظام سلامت در کشور ما به خصوص در زمینه تامین آب آشامیدنی سالم و واکسیناسیون به موقع توانست نقش ارزنده‌ای در ارتقاء شاخص‌های سلامت کودکان داشته باشد.

میری تصریح کرد: شاخص‌های سلامت کودکان و شاخص‌های اجتماعی لازم و ملزوم یکدیگرند و در صورت پایین ماندن شاخص‌های سلامت کودکان نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم تا شاخص‌های سلامت جامعه بهبود یابد‌.

محمد نوری دبیر علمی دومین کنگره سراسری سلامت کودکان و نوجوانان نیز گفت‌: در مجموع 230 مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد که 78 مقاله به صورت سخنرانی‌، 20 مقاله به صورت سخنرانی مدعو و 110 مقاله به صورت پوستر به مدت سه روز ارائه خواهد شد‌.

وی افزود‌: شکستن مرزهای دانش در طب کودکان مستلزم همراهی و کار گروهی است و برگزاری این کنگره نیز یکی از مصادیق کارگروهی در ارتقاء دانش جمعی متخصصان امر در راستای بررسی بیماری های شایع این قشر است.

وی گفت: مطمئنا بیان راه‌های شناخت بیماری‌ها و راهکارهای مطرح شده از جانب محققان می‌تواند اثرات سوء بیماری ها را بر کودکان، خانواده و جامعه کاهش دهد .

‌هوشنگ رفیق‌دوست معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: ایده‌ها و افکار نو همواره در چنین گردهمایی‌هایی جوانه می‌زند و در حقیقت این همایش فرصتی است برای پزشکان جوان و محققان و دانشجویان که در راستای تلاش برای حیات علمی کشور انگیزه بگیرند‌.

منبع:فارس

کد مطلب: 349709