توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رییس مرکز بهداشت قزوین: این استان رتبه هشتم دیابت را در کشور دارد
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۸
رییس مرکز بهداشت و درمان استان قزوین گفت: براساس نتایج آخرین بررسی روند پنج ساله نظام مراقبت عوامل خطر بیماری های غیر واگیر، استان قزوین از نظر شیوع قند خون بالا، رتبه هشتم را در کشور دارد.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین، سعید اسکویی افزود: براساس آخرین بررسی نظام بیماری های غیرواگیر، شیوع دیابت در افراد 15 تا 64 ساله استان 10.8 درصد است که این آمار در زنان 12 و در مردان حدود 9.6 درصد است.

وی با اشاره به اجرای برنامه های پیشگیری و کنترل دیابت در استان اضافه کرد: بر اساس اجرای فاز یک برنامه پیشگیری و کنترل دیابت در افراد بالای 30 سال از سال 83 تاکنون، پنج هزار و 405 بیمار دیابتی در مناطق روستایی استان شناسایی و تحت مراقبت قرار گرفته اند.

اسکویی ادامه داد: با اجرای فاز دوم این برنامه نیز که از سال 91 و در دو واحد دیابت مستقر در شهر قزوین، یعنی مراکز بهداشتی - درمانی مینودر و شماره 10 آغاز شد، تاکنون 20 هزار و 143 فرد از نظر عوامل خطر ابتلا به دیابت غربالگری و طی آن دو هزار و 276 بیمار دیابتی شناسایی شده اند.

رییس مرکز بهداشت قزوین گفت: بیماران شناسایی شده، توسط پزشک و کارشناس تغذیه واحد دیابت مراقبت می شوند و سالانه از نظر انجام مراقبت های تخصصی به مرکز دیابت مستقر در مرکز آموزشی - درمانی بوعلی سینا معرفی می شوند.

اسکویی بیان کرد: اجرای فاز سوم غربالگری دیابت در مناطق روستایی در حال انجام است که براساس آن بیش از 80 درصد افراد از نظر عوامل خطر ابتلا به بیماری دیابت غربالگری شده اند.

وی گفت: آزمایش های مربوطه برای افراد در معرض خطر به صورت رایگان انجام می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، اساس پیشگیری از دیابت را داشتن تغذیه سالم، فعالیت بدنی و کاهش وزن دانست و بیان کرد: با انجام پیاده روی روزانه (به مدت نیم ساعت)، استفاده از میوه ها و سبزی ها در انواع مختلف، مصرف غلات و حبوبات سبوس دار، به حداقل رساندن غذاهای چرب و آماده (فست فود) و محدود کردن مصرف قند، شکر، شکلات، شیرینی و نوشابه، می توان از دیابت پیشگیری کرد.

رییس مرکز بهداشت استان قزوین افزود: افراد باید ضمن کنترل فشار خون، داشتن خواب مناسب و دوری از استرس، انجام آزمایش های دوره ای قند خون را فراموش نکنند.

منبع:ایرنا
کد مطلب: 329404