توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
90 درصد موقوفات شهرستان نکا سابقه ثبتی ندارند
دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۱۶
نکا- رئیس اداره تبلیغات اسلامی نکا با اشاره به موقوفات ثبتی این شهرستان اظهار داشت: 90 درصد از موقوفات شهرستان سابقه ثبتی ندارند.
به گزارش عرش نیوز: حجت الاسلام علی سلطانی عصر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته وقف با بیان اینکه اکثر زمین های شهرستان نکا وقفی است بیان داشت: بیشتر مردم شهرستان نکا در زمین های موقونی زندگی می کنند، که باید اجاره وقفی ملک خود را به اداره اوقاف پرداخت کنند، در واقع موقوفات شهرستان نکا به دو قسمت قبل و بعد از پل تقسیم شده است، که از بعد پل به سمت ساری ۱۷ سیر و قبل پل به سمت بهشهر یک دانگ نوابه وقف شده است.

وی ادامه داد: آرامستان نکا و خیابان آرامگاه به طور کل وقفی و شهرداری که متولی فروش قبرهای آرامستان بوده تاکنون ریالی بابت حقوق وقف این مکان به اداره اوقاف پرداخت نکرده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نکا با اشاره به پلاک ۵۷ و وقف نوابه بیان کرد: پلاک ۵۷ شامل چهار روستا ی چاله پل، آبلو، نارنجباغ و سقیل محله می باشدکه توسط نوابه خاتون به عنوان مالک یک دانگ از این منطقه را در سال ۱۳۳۵ هجری قمری وقف کرده است.

این مسئول اضافه کرد: با توجه به فتواهای علما هرکسی که وقفی انجام دهد باید به مسائل وقفی آن پرداخته شود مگر اینکه از نظر شرعی مالک نباشد.

سلطانی با اشاره به موقوفات ثبتی شهرستان نکا اظهار داشت: ۹۰ درصد از موقوفات شهرستان نکا سابقه ثبتی ندارند ولی وقف بوده و به اعمال وقفی عمل می کنند.

وی افزود: اگر موقوفات وقفی سابقه ثبتی نداشته باشند نمی توانند اثبات وقفی بودن موقوفات خود را بیان کنند لذا باید در اداره ثبت به این مسائل وقفی رسیدگی شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نکا با اشاره به مشارکت مردم شهرستان در امر معنوی وقف افزود: با توجه به اینکه شهرستان نکا به قم دوم مازندران ملقب شده است متاسفانه استقبال مورد قبولی در زمینه وقف اموال صورت نمی گیرد لذا جهت برون رفت از روند کند وقف در شهرستان باید با همکاری رسانه ها فرهنگ سازی مناسب جهت وقف کردن اموال و پرداختن حقوق وقف را در میان مردم تبیین و نهادینه کنیم.

سلطانی با تاکید بر وقف مشارکتی در میان مردم اذعان داشت: با توجه به اینکه وقف از جایگاه ویژه ای در اسلام برخوردار است و همچنین بسیاری از افرادی که علاقمند به وقف بوده در شرایطی که توان مالی ندارند می توانند به صورت مشارکتی در این امر شرکت کرده و از برکات معنوی این امر بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: سازمان اوقاف با مجوز بانک مرکزی اقدام به انتشار اوراق وقفی کرده است که دراین راستا مردم با خریدن این اوراق از بانک عامل به سازمان اوقاف نمایندگی می دهند که اقدام به ساخت بیمارستان یا ساختمان های مورد نیاز کنند همانطور که در تهران و شیراز از طریق وقف های مشارکتی مردم دو بیمارستان سرطانی در حال احداث است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نکا عنوان کرد: بیش از ۸۰ درصد از مردم شهرستان وقفیات خود را به نیت سیدالشهدا انجام می دهند

وی با اشاره به عملیات عمرانی در امامزادگان شهرستان نکا گفت: تکمیل ساختمان امامزاده شاه رضای لائی با قوت آغاز و همچنان ادامه دارد، تکمیل و نوسازی امامزاده محمود قلعه سر در دست اقدام، ساخت ساختمان امامزاده یحیی روستای سیکا، پیشرفت فیزیکی۷۰ درصدی امامزاده عبدالله للرد و زائر سرا، بهسازی امامزاده روستای درمزار، امامزاده علی اکبر سیاوشکلا و امامزاده عبدالله میانگله وهمچنین بهسازی ساختمان امامزاده سید سلیمه قلعه سر از جمله عملیات های عمرانی امامزادگان شهرستان نکا است که با کمک خیرین و هئیت امنای بقاع متبرکه ۹ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

سلطانی بر عملکردهای اداره و اوقاف وامور خیره شهرستان نکا اشاره کرد و افزود: تجدید۴۰۰ قرار داد اجاره با مستجرین موقوفات، گرفتن۳۰ جلد سند مالکیت برای موقوفات بقاع متبرکه، اختصاص و اهدای۳۰ میلیون تومان جهت برپایی مراسم عزاداری سیدالشهدا به مساجد و هئیت های مذهبی، دایر کردن ۱۴ کلاس تربیت حافظ قرآن در شهرستان، ۴وقف جدید در نکا و همچنین اختصاص ۱۵۵ میلیون تومان به مساجد و بقاع متبرکه جهت ساخت و ساز از جمله برنامه های اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نکا در سال جاری می باشد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نکا برگزاری محفل انس با قرآن با حضور قاریان مصری و ایرانی، طرح آرامش بهاری، نشاط معنوی، خیمه معرفت، تجلیل از خادمان بقاع متبرکه، یاس نبوی، مراسم بصیرت عاشورایی وجشن ولایت علوی واکمل دین نبوی را از جمله برنامه های فرهنگی اداره اوقاف شهرستان نکا برشمرد.

وی با اشاره به برنامه های هفته وقف تصریح کرد: برگزاری جلسه شورای اداری شهرستان نکا جهت تکریم امامزادگان و تجلیل از واقفین و دست اندرکاران امر وقف، پرده برداری از ضریح امامزاده حسن با اعتبار ۲۰ میلیون تومان، پرده برداری از ضریح امامزاده زین العابدین روستای سورک با اعتبار ۴۷ میلیون تومان و همچنین افتتاح ساختمان احداثی امامزاده سه تن برما با اعتبار ۱۱۰ میلیون تومان از برنامه های اجرایی هفته وقف شهرستان نکا است.

به گزارش خبرنگار مهر، بیش از ۱۰ هزار رقبه، ۴۳موقوفه، ۵۶ امامزاده دارای پرونده، ۵۴ حسینیه، ۲۰ تکیه، یک زینبیه و ۲۱۳ مسجد تحت پوشش اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نکا قرار دارد.

منبع: مهر
کد مطلب: 345901