توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار مرکزی:
مشاوره بهترین راهکار کاهش طلاق است
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۰
استاندار مرکزی گفت: مشاوره بهترین راهکار در کاهش طلاق است که باید با راه اندازی مراکز مشاوره‌ای در سطح استان به موضوع افزایش ازدواج و کاهش طلاق توجه بیشتری شود.

به گزارش عرش نیوز؛محمد حسین مقیمی پیش از ظهر امروز در نشست شورای هماهنگی ثبت احوال استان اظهار داشت: ارائه مشاوره در زمینه ازدواج در مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و مساجد می‌تواند تاثیر به سزایی در روند رشد موفقیت‌آمیز این مقوله در استان داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه شهرهایی که دارای کمیسیون بانوان هستند، می‌توانند با استفاده از این مکان‌ها در بحث آموزش‌ها و ارائه مشاوره به بانوان در زمینه کاهش طلاق در خانواده‌ها موثر واقع شوند، اظهار داشت: زنان نقش مهمی را در حفظ و انسجام خانواده دارند که آموزش و افزایش آگاهی آنان می‌تواند نقش به‌سزایی در کاهش طلاق و افزایش ازدواج‌های موفق داشته باشد.

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی نیز گفت: نرخ طلاق در استان مرکزی 27 درصد است و شهرهای اراک، ساوه و خمین بیشترین میزان ثبت طلاق را به خود اختصاص داده‌اند.

یزدان خسروی با اشاره به ثبت وقایع چهارگانه طی 9 ماهه سال جاری در استان اظهار داشت: میزان موالید در استان طی 9 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه قبل با رشد 2.7 درصدی مواجه بوده و این در حالی است که این استان در وفات با کاهش 6.4 درصدی روبرو بوده است.رشد ازدواج نیز در این مدت با 12.4 درصد کاهش و میزان طلاق با 6.1 درصد رشد مواجه بوده است.

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی با اشاره به اجرای طرح صدور شناسنامه مکانیزه در استان گفت: از ابتدای اجرای این طرح تاکنون در استان 362 هزار و 582 جلد شناسنامه مکانیزه صادر شده و در 9 ماهه سال جاری نیز 51 هزار و 310 جلد شناسنامه مکانیزه صادر شده است.

خسروی تغییر نام در این مدت را 734 مورد اعلام و بیان کرد: بیشترین فراوانی نام ثبت شده در مردان شامل امیرعلی، امیرحسین، محمدطاها، حسین و علی و بیشترین فراوانی نام ثبت شده در بانوان فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، زینب و یسنا بوده است.

وی در ادامه وضعیت امید به زندگی در کشور در سال گذشته را 73.3 و در استان 72.3 عنوان کرد و اظهار داشت: ثبت سالانه ازدواج در کشور 800 هزار مورد و در استان سالانه بیش از 16 هزار مورد است.بیشترین آمار ثبت شده ازدواج در استان مربوط به شهرهای اراک، خمین و ساوه می‌باشد، ضمن اینکه میانگین سن ازدواج برای آقایان در استان مرکزی 28.1 و برای خانم‌ها 23.1 است.

مدیرکل ثبت احوال استان مرکزی رتبه استان در بحث ثبت وقوع فوت را رتبه ششم کشوری عنوان کرد و گفت: شهرستان‌های آشتیان، زرندیه و تفرش بیشترین نرخ فوت در استان را به خود اختصاص داده‌اند.نرخ ازدواج در ایران در بین کشورهای در حال توسعه بعد از تاجیکستان 11.9 است و این در حالی است که سالانه حدود یک میلیون و 400 هزار ولادت در کشور به ثبت می‌رسد.

این مقام مسئول با اشاره به بحران کاهش جمعیت در کشور اظهار داشت: در سال 90 جمعیت زنان استان بین سن 15 تا 49 سال بیش از 416 هزار نفر و میزان موالید بیش از 221 هزار نفر بوده است.دولت می‌تواند با اجرای برنامه‌های فرهنگی و حمایتی نرخ جمعیت در کشور را افزایش دهد.


منبع:فارس

کد مطلب: 356107