توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیرکل امور انتظامی وزارت کشور:
دفاتر مطالعاتی علمی بحران در سطح ملی و منطقه‌ای ایجاد شود
دوشنبه ۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۹
مدیرکل امور انتظامی و توسعه نظم عمومی وزارت کشور گفت: تقویت بیمه در مناطق حادثه‌خیز و اجباری کردن آن در برخی مناطق و تشکیل تیم مدیریت بحران در سطح محلی، منطقه‌ای و ملی برخی از وظایف مدیران بحران است.
به گزارش عرش نیوز؛سردار علیرضا مسکنی پیش از ظهر امروز در نشست امنیت و انتظام مدیریت بحران در زمان وقوع بلایای طبیعی با تأکید بر اینکه بر تمام متولیان و مسئولان مدیریت بحران واجب است که این کارگروه‌ها و نشست‌ها را برگزار کنند، اظهار داشت: بدون تردید همواره به تمرین، به‌روز بودن دائم، هماهنگی و برنامه‌ریزی نیاز است.

وی بابیان اینکه در بسیاری مواقع درصحنه عمل با مشکل برخورد کردیم، افزود: بسیاری از مدیران در زمان تشکیل جلسات آمادگی برای بحران در خیلی موارد خوب برنامه‌ریزی کرده، خوب صورت‌جلسه تنظیم و تصویب شده اما در زمان بحران به‌ویژه بحران‌های طبیعی مشکل ایجادشده و درصحنه عمل در زمانی که باید خیلی از کارها انجام شود بی‌برنامگی، ناهماهنگی و عدم آمادگی وجود دارد.

مدیرکل امور انتظامی و توسعه نظم عمومی وزارت کشور با اشاره به اینکه در چنین مواقعی مدیران اعلام می‌کنند که  فکر نمی‌کردیم چنین شود، خاطرنشان کرد: چرا نباید برای چنین مواقعی فکر شود و عدم آمادگی و برنامه‌ریزی برای شرایط بحرانی سبب به وجود آمدن بحران مدیریت شده و به‌جای مدیریت بحران باید مدیران مدیریت شده و با یکدیگر هماهنگ شوند.

سردار مسکنی از چنین اتفاقاتی به‌عنوان درد یاد و تصریح کرد: این‌ها دردهایی است که درصحنه عمل مشاهده می‌شود و زمانی که در شرایط مساعد مدیران دور میز جمع شده و به بررسی شرایط بحرانی می‌پردازند باید برای درمان این دردها نیز هم‌اندیشی کنند.

وی بابیان اینکه تعدد مدیریت و عدم هماهنگی مدیران در زمان بحران مشکل ایجاد می‌کند، عنوان کرد: باید انسجام و هماهنگی در تمام مواردی که ممکن است پیش آید ایجاد شود و شرایط مختلف در نظر گرفته شود و افرادی که باید در زمان بحران پاسخگو باشند مشخص شوند.

مدیرکل امور انتظامی و توسعه نظم عمومی وزارت کشور با اشاره به اینکه هر شهرستان باید طرح عملیاتی خود در زمان بحران را تهیه کرده و به مرکز ارائه دهد، بیان کرد: اگر زمینه آمادگی فراهم باشد امور به‌خوبی پیش می‌رود و لازم است حوادث را به‌خوبی پیش‌بینی کنید و بدانید پیش‌بینی و پیشگیری شرط اصلی شماست.

سردار مسکنی با بیان اینکه همواره فرصتی در دل بحران نهفته است و نباید کاری کرد که در بحران مشکلات تشدید شود، اظهار داشت: هنر مدیران بحران در صحنه عمل خیلی مهم نیست و مدیران باید هنر و مهارت خود را پیش از وقوع بحران با پیشگیری و پیش‌بینی صحیح به نمایش گذارند.

مدیرکل امور انتظامی و توسعه نظم عمومی وزارت کشور با بیان اینکه مدیران باید همیشه در ذهن خود این موضوع را مدنظر داشته باشند که بحران یک فرصت خطرناک بوده و در واقع ترکیبی از تهدید و فرصت است، خاطرنشان کرد: مدیران بحران باید در شرایط فقدان تصمیم، تصمیم‌گیری کنند و برخی لحظه‌ها در بحران بسیار مهم هستند و در چنین شرایطی است که مدیران باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

سردار مسکنی یکی از اشکالات مدیران را ایجاد مدینه فاضله در زمان کار و در شرایط عادی دانست و گفت: برخی مدیران در شرایط عادی و غیربحرانی سعی دارند عوامل بحران‌زا را عنوان نکنند و ضعف‌های موجود را نادیده می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه هر بحران شاخصه‌هایی دارد، تصریح کرد: محدودیت و فشردگی زمان، مورد آماج قرار گرفتن اهداف حیاتی در زمان بحران، غافلگیری و استرس در بحران‌ها، مخدوش شدن اطلاعات، ظهور وضعیت‌های منتظره و یا غیرمنتظره در بحران و تهدید ارزش‌های بنیادین در زمان بحران از این جمله‌اند.

مدیرکل امور انتظامی و توسعه نظم عمومی وزارت کشور با بیان اینکه در زمان بحران باید پاسخگوی افکار عمومی بود، عنوان کرد: باید زیرساخت‌ها را تقویت کرد و در این زمینه مدیران باید تعارفات را کنار گذارند.

سردار مسکنی در مورد رساندن تبعات بحران به کمترین میزان بیان کرد: ارتقای تفکر مدیریت، ایجاد سیستم شناخت بحران و پیش‌بینی سازوکارهای لازم برای شناخت بحران نکاتی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند و در این راستا می‌توان با استفاده از سیستم تشویق عمل کرد و مردم و جامعه را برای حضور در چرخه مدیریت بحران تشویق کرد.

وی به وظایف مدیران بحران اشاره کرد و اظهار داشت: مدیران بحران باید آمادگی برای پیش آمدن بحران در هر لحظه را داشته باشند و ایجاد دفاتر مطالعاتی علمی در سطح محلی، منطقه‌ای و ملی و هماهنگی بین این دفاتر، تهیه بانک اطلاعاتی به‌روز از سطح منطقه خود، استفاده از سیستم‌های هشداردهنده خطر، تفکیک وظایف واحدهای امدادرسان و انجام مانورهای سالانه، ایمنی‌سازی شبکه‌های شریانی کشور با استفاده از ابزار مختلف و موجود، تقویت بیمه در مناطق حادثه‌خیز و اجباری کردن آن در برخی مناطق و تشکیل تیم مدیریت بحران در سطح محلی، منطقه‌ای و ملی برخی از وظایف مدیران بحران است.

مدیرکل امور انتظامی و توسعه نظم عمومی وزارت کشور با بیان اینکه باید تمام شرایط پیش از بحران پیش‌بینی شود، افزود: نحوه مدیریت مدیران بر بحران پیش از بحران مشخص می‌شود تا در زمان بحران کمترین مشکل به وجود آید.

سردار مسکنی به برخی وظایف کارگروه امنیت و انتظامات ستاد بحران کشور، گفت: این کارگروه نه تنها وظیفه برقراری امنیت و جلوگیری از جرائم و سرقت‌ها را بر عهده دارد بلکه نیروهای نظامی و انتظامی با استفاده از توان لجستیکی و آمادگی و توان نیروهای انسانی خود نقش مهمی در زمان بحران ایفا می‌کنند.

مدیرکل امور انتظامی و توسعه نظم عمومی وزارت کشور در پایان این نشست به تشریح وظایف تخصصی بخش‌های مختلف این کارگروه در مراحل متفاوت پرداخت و خاطرنشان کرد: یکی از وظایف اصلی این کارگروه ایجاد هماهنگی بین ارگان‌های امنیتی و اجرای مصوبات شورای عالی امنیت بحران کشور است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 348106