توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
استاندار آذربایجان شرقی:
۳۶۰۱ واحد صنعتی آذربایجان شرقی غیرفعال است
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۹
استاندار آذربایجان شرقی از غیرفعال بودن ۳ هزار و ۶۰۱ واحد صنعتی در استان خبر داد و گفت: ۴۶ درصد واحدهای صنعتی استان با ۲۵ درصد ظرفیت کار می‌کنند.
به گزارش عرش نیوز؛اسماعیل جبارزاده صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در رابطه با فعال بودن استان آذربایجان‌شرقی در عرصه تجارت و صنعت، اظهار کرد: به علت وجود بازار تبریز و قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، آذربایجان از گذشته در کنار ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی و گردشگری به عنوان استانی تجاری، صنعتی و بازرگانی مطرح بوده است و حتی اکثر خانواده‌های تبریزی نیز پسوندشان مرتبط با شغل و تجارتشان بوده است.

وی افزود: امروز می‌توان گفت استان آذربایجان‌شرقی یکی از قطب‌های صنعتی کشور است و این مسئله که عمده سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در زمینه صنعت انجام شده در توسط بخش خصوصی بوده نشان دهنده توانایی و ظرفیت مردم آذربایجان است که از گذشته آغاز و تا به امروز ادامه دارد.

جبارزاده با بیان اینکه، در سنوات اخیر مشکلاتی وجود داشت که بخش عمده آن بر می‌شود به مشکلات سطح کلان همچون تحریم و محدودیت‌های اقتصاد جهانی و مسائل خاص عرصه بین المللی و مقداری نیز متاثر از مسائل استانی بود، اضافه کرد: طبیعی است که استان نیز از این مسائل متاثر بوده از این رو بخش خصوصی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شده است بر همین اساس از بدو ورود به استان بنا بر این گذاشته شد تا مشکلات صنعت، معدن و تجارت ارزیابی و با شناخت مشکلات تدابیری برای رفع مشکلات اندیشیده شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: الحمدالله در طول یک سال گذشته با همکاری گروهی متشکل از مشاوران اقتصادی که خود از صنعتگران استان نیز هستند و تعدادی از دانشگاهیان به بررسی مشکلات صنعت،معدن و تجارت پرداخته شده است.

وی افزود: در کنار این گروه بحث پایش واحدهای صنعتی مطرح شد که سازمان صنعت، معدن و تجارت وارد بحث شد و آخرین وضعیت 80 درصد واحدهای صنعتی که دارای پروانه بودند با مراجعه حضوری ارزیابی شده و 20 درصد باقیمانده نیز در عرض یک ماه پایش خواهد شد.

جبارزاده، تصریح کرد: با توجه به ارزیابی‌های اخیر امروز آمار و اطلاعات دقیقی از واحدهای صنعتی استان در اختیار داریم وهمچنین  شناختی از مباحث و مشکلات عمومی استان در سطح صنعت و تجارت به دست آمده است.

وی گفت: در ادامه روند کار شورای گفت و گو نیز که متشکل از مسئولان اجرایی استان و رئیس دادگستری استان، نمایندگانی از مجمع نمایندگان  و بخش خصوصی تشکیل شده تا تصمیماتی با توجه به این مسائل برای حل مشکلات و رفع موانع صنعت و رونق صنعتی استان اتخاذ شود.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته استان آذربایجان شرقی یکی از امن‌ترین استان‌ها برای سرمایه‌گذاری و مسائل و مشکلاتی که سال گذشته وجود داشت رفع و فضایی مناسب آماده شده است.

جبارزاده با تاکید بر اینکه آمار و اطلاعات،  پایه و اساس هرگونه تصمیم درست است، اظهار کرد: برای کسب آمار و اطلاعات پایه، پایشی توسط سازمان صنعت،معدن و تجارت آغاز شده تا به امروز با گذشت 82 روز به تک تک واحدها مراجعه کرده و مورد ارزیابی قرار داده اند.

وی ادامه داد: تا به امروز 7 هزار و 126  واحد به صورت حضوری مورد بازدید قرار گرفته که از این تعداد واحد 3 هزار و  412 واحد فعال است و  3هزار و 601 واحد غیرفعال است.

استاندارآذربایجان شرقی، تصریح کرد: در کنار این شرکت های فعال بررسی و درجه بندی شده‌اند که طبق این درجه بندی یک هزار و 191 واحد به عبارتی 46درصد واحدهای بازدید شده با 25 درصد ظرفیت کار می‌کنند و  یک هزار و پنج واحد که 35درصد واحد های بازدید شده را تشکیل می‌دهند با  26 تا 75 درصد ظرفیت اسمی خود کار می‌کنند و تنها 414 واحد که معادل16درصد واحدهای بازدید شده است با ظرفیت بالای 75 درصد اسمی کار می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امروز در شرایطی واقع شده‌ایم که تعداد واحدهایی فعال که با حداکثر ظرفیت کار می‌کنند کم است، خاطرنشان کرد: اگر امروز بخواهیم در رابطه با بحث صنعت تصمیم بگیریم در مرحله اول عقل و منطق ایجاب می‌کند، واحدهای صنعتی موجود را حفظ و نگهداری کنیم بر همین اساس به مدیران و مسئولان اجرایی تاکید می‌کنیم که اولویت اصلی ما حفظ واحدهای موجود است و در کنار آن توسعه واحدهای جدید و سرمایه‌گذاری‌های جدید است.

جبارزاده با بیان اینکه اداره یک واحد صنعتی با شرایط که در دنیا وجود دارد سخت است و در کشور ما نیز با توجه به تحریم‌ها این سختی بیششتر می‌شود، تاکید کرد: حفظ اشتغال در استان وظیفه همه ماست و تولید کننده نباید خود را تنها در مقابل مشکلات حس کند.

وی با بیان اینکه واحدهای موجود در استان با توجه به فعالیت‌ها و آمار لااقل یک بار توسط کارشناسان مورد بازدید قرار گرفته است و امروز آخرین اطلاعات صنعتی غعال و غیرفعال وجود دارد ، تصریح کرد: در فضای کسب و کار و شورای گفت و گو  فضایی ایجاد کرده‌ایم که مشاورین صنعت و اقتصاد در ارتباط مستقیم با صنعتگران هستند و در صورت وجود مشکلات، مسائل انتقال داده شده و بررسی می شود.

استاندارآذربایجان شرقی، تاکید کرد: همه مسئولان استانی باید بخشی از وقت خود را به مراجعه حضوری در واحد های صنعتی اختصاص دهند و منتظر نباشند که واحد صنعتی زمانی که با مشکل روبه رو شده سراغشان بیاید.

وی در خصوص اولویت‌های دعوت از سرمایه‌گذاری در استان، بیان کرد: مهمترین مساله ای که بر اساس سند تدبیر و توسعه به آن دست یافته ایم با توجه به پتانسیل های موجود  بخش معدن در اولویت اول استان قرار دارد.

جبارزاده، افزود: در همین زمینه در اثر تلاش های مستمر با همکاری نمایندگان پروژه نفلین سینیت سراب که  نزدیک به 20 سال بلاتکلیف مانده بود و در روزهای گذشته قراردادی توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت با شرکت اتوتک آلمانی بسته شد تا در 8 ماه آینده نقشه‌های صنعتی و روش اجرایی این صنعت را ارائه کند که قدم بزرگی در صنعت معدن است.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 333805