توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
کشف 163 گونه جدید جانوری در فلات مکونگ+تصاویر
شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۳۴
یک مار کله رنگین‌کمانی و یک مارمولک اژدها مانند در میان 163 گونه جدیدی هستند که دانشمندان در فلات بزرگ مکونگ کشف کرده‌اند.
به گزارش عرش نیوز، برخی از این اکتشافات شامل مارمولکی در لائوس با پوستی به رنگ آبی روشن و گونه‌ای نادر موز در شمال تایلند هستند که به دلیل افزایش جنگل زدایی به شدت در معرض انقراض هستند.

 
 منطقه بزرگ مکونگ سکونتگاه برخی از گونه‌های در معرض انقراض جهان بوده و یکی از متنوع‌ترین مناطق روی زمین است. هر سال دانشمندان پس از یک فرآیند شناسایی طولانی‌مدت به اعلام گونه‌های جدید می‌پردازند.

 
سمندر tylototriton anguliceps
 
اما نگرانی‌هایی وجود دارد که ممکن است گونه‌های بسیاری پیش از شناسایی در این منطقه جهان که به سرعت در حال توسعه بوده، قوانین متزلزلی داشته و در آن قاچاق حیوانات وحشی بسیار رایج است، از بین بروند.

 
منطقه بزرگ مکونگ که شامل جنوب چین، ویتنام، کامبوج، لائوس، تایلند و میانمار است، اکنون به شدت در معرض فشار سدسازی و ساختمان‌سازی و همچنین قاچاق بویژه در سه کشور آخر قرار دارد.

 
مارمولک acanthosaura phuketensis
 
بطور کلی دانشمندان 163 گونه جدید از جمله 9 دوزیست، سه پستاندار، 11 ماهی، 14 خزنده و 12 گیاه را در سال 2015 در این منطقه شناسایی کردند.

 
در میان جالب‌ترین این حیوانات می‌توان به مار parafimbrios lao در شمال لائوس اشاره کرد که فلس‌های آن نمایشی رنگین‌کمانی را در اطراف سر حیوان اجرا می‌کنند.

 
مارمولک acanthosaura phuketensis با ظاهری ترسناک و شاخ‌هایی در سر و پشت حیوان نیز یکی از گونه‌های تازه کشف شده در جزیره توریستی پوکت تایلند است.

 
سمندر آبی tylototriton anguliceps نیز در استان چیانگ رای در شمال تایلند کشف شده که علائم قرمز و مشکی پوست آن شبیه شخصیت کلینگون در مجموعه علمی تخیلی پیشتازان فضا است.

 
همچنین در کامبوج و ویتنام نیز گونه جدیدی از قورباغه کشف شده که اندازه سر انگشت انسان است. این قورباغه سه سانتیمتری که leptolalax isos نام دارد، نخستین بار در سال 2006 شناسایی شد اما تائید آن به عنوان یک گونه جدید نزدیک به یک دهه به طول انجامید.

 
بین سال‌های 1997 تا 2015 حدود 2409 گونه جدید در منطقه بزرگ مکونگ کشف شده که معادل دو کشف در هر هفته است.

 
منبع: ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه
کد مطلب: 391306