توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ارکستر سمفونیک ملی در جشنواره موسیقی فجر حضور می یابد
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۱
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ارکستر سمفونیک ملی در جشنواره بین المللی موسیقی فجر امسال حضور می یابد.
به گزارش عرش نیوز؛حسین نوش آبادی درباره آخرین وضعیت احیای ارکستر سمفونیک ملی اظهار داشت: خوشبختانه تنگناهای مالی و اعتباری راه اندازی آن با تامین اعتبار از سوی دولت و پیگیری شخص رییس جمهوری و وزارت ارشاد رفع شده است.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد این ارکستر سمفونیک بتواند دهه فجر امسال نخستین اجرای خود را ارایه کند.*گاهی فشارها مانع اجرای کنسرت های موسیقی است

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در پاسخ به سوال دیگر در خصوص علت لغو برخی کنسرت ها توضیح داد: این وزارتخانه با توجه به اهمیتی که به فضای فرهنگی و هنری کشور و ایجاد نشاط فرهنگی در جامعه دارد، در کنار سایر فعالیت های نشر، جشنواره های قرآنی، نمایش، خوشنویسی و غیره در حوزه موسیقی به اجرای کنسرت ها نیز توجه و فعالیت دارد.

وی ادامه داد: در این زمینه مجوز اجرای کنسرت ها با توجه به ضوابط و مقرراتی که در این حوزه وجود دارد برای متقاضیان در چارچوب قانون صادر و افرادی که درخواست اجرا داشته باشند نیز ملزم به انجام تعهدات لازم هستند.

وی گفت: وزارت ارشاد در مواقعی که مجوز اجرای کنسرت را با در نظر گرفتن همه جوانب صادر کرده بر اساس قانون حمایت های لازم را از برگزاری آنها خواهد داشت ولی شخص درخواست کننده اجرای کنسرت نیز باید متعهد به اجرای برنامه بدون حاشیه و در فضایی درست و سالم باشد.

نوش آبادی توضیح داد: چنانچه تخلفی در اجرای کنسرت از سوی اجرا کننده صورت بگیرد، وزارت ارشاد مانع اجرا می شود و طبق قوانین و مقررات و چارچوب تعیین شده در نوبت های بعدی کنسرت تجدید نظر خواهد کرد.

وی با بیان این که متاسفانه گاهی برخی رفتارها و فشارها موجب می شود این کنسرت ها یا اجرا نشده و یا با حاشیه هایی اجرا شوند، افزود: گاهی فشارها به حدی است که آسیب می زند و ما صلاح می بینیم با توجه به شرایط موجود اجرای کنسرت به موقع دیگری موکول شود.

معاون وزیر ارشاد یادآور شد: وقتی کنسرت در یک استان اجرا می شود همه نهادهای فرهنگی و امنیتی استان درگیرند تا زمینه اجرای آن فراهم شود ولی برخی مواقع که این برنامه ها از روال قانونی خارج شده علیرغم اینکه موافق این موضوع نیستیم ولی مجبوریم کنسرتی را به تعویق اندازیم.

نوش آبادی خطاب به افراد و جریاناتی که با اعمال فشار سعی کرده اند اقدامات فرهنگی و قانونی کشور را زیر سوال ببرند، گفت: بدون شک این موضوع کمکی به ایجاد امنیت و نشاط در جامعه نمی کند.* لایحع مالکیت معنوی در نوبت تصویب مجلس

نوش آبادی در خصوص آخرین وضعیت لایحه جامع حمایت از حقوق و مالکیت ادبی، هنری و حقوقی پاسخ داد: این لایحه دو ماه پیش پس از تصویب در هیات دولت، برای طی مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است و اکنون در نوبت بررسی قرار دارد.

وی ابراز امیدواری کرد مجلس شورای اسلامی با توجه به ضرورت تصویب این لایحه با هدف دفاع از حقوق مولفان، نویسندگان و صاحبان آثار و پدید آورندگان ادبی و هنری سریعتر آن را به تصویب نهایی برساند.

نوش آبادی تاکید کرد: لایحه جامع حمایت از حقوق مالیکت ادبی هنری و حقوق مرتبط، تلاشی برای انطباق قوانین مالکیت فکری در ایران با استاندارهای بین المللی وبومی سازی آنها است.


منبع:ایرنا
کد مطلب: 354802