توصيه مطلب 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس امور عشایری ایران:
راه دسترسی کانون توسعه عشایر شهرستان دالاهو افتتاح شد
چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۲
رئیس امور عشایری ایران گفت: راه دسترسی کانون توسعه عشایر سگر شهرستان دالاهو روز گذشته با اعتبار ۳۵ میلیارد ریال در شهرستان دالاهو افتتاح شد.
به گزارش عرش نیوز؛به نقل از روابط عمومی مدیریت امور عشایر استان کرمانشاه، ریاست سازمان امور عشایر ایران و معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی  سازمان، برای افتتاح راه دسترسی کانون توسعه سگر شهرستان دالاهو و بررسی طرح‌های مطالعاتی وعمرانی، به کرمانشاه سفر کردند.

کرمعلی قندالی ریاست سازمان امور عشایر ایران، همزمان با هفته بسیج روز گذشته راه دسترسی کانون توسعه سگر شهرستان دالاهو که از مصوبات سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه در بخش عشایری است را افتتاح کرد.

در این سفر دو روزه که معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان امورعشایر ایران و مدیرکل طرح و برنامه سازمان  نیز حضور داشتند با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، مدیر امورعشایر استان، مدیرکل شیلات استان و فرماندار  شهرستان دالاهو پروژه کانون توسعه عشایری سگر شامل احداث ده کیلومتر راه شنی درجه دو، راه‌اندازی سایت‌های اسکان عشایر، بهسازی چشمه‌ها، احداث سه استخر ذخیره آب برای آبیاری باغات منطقه و دامپروری و پرورش آبزیان سردآبی در استخرهای در نظر گرفته شده مورد بازدید قرار گرفت.

در بررسی‌های لازم قندالی با ابراز خرسندی از روند اجرایی پروژه, لزوم آماده‌سازی هرچه زودتر مخازن و سایت اسکان جهت استفاده عشایر را یادآور شد و در گفت‌وگو با عشایر بهره‌مند از این طرح  افزود: ما خود را خادم عشایر دانسته و افتخار می‌کنیم که به عشایر خدمت  کرده و برای کم کردن دغدغه‌های عشایر از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم.

وی با قدردانی از مدیریت امورعشایر استان جهت خدمات رسانی به عشایر گفت: عشایر مردمانی با صفا و ساده دل هستند و با تولیدات خود نقش عمده‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کنند و نیازمند حمایت بیشتر دولت هستند.

قندالی عشایر را علاوه بر اینکه با کمترین بار مالی برای دولت به تولید مبادرت می‌کنند دارای نقش عمده‌ای در برقراری امنیت مرزهای استان دانست و گفت: هر سیاه چادر عشایر یک بنگاه اقتصادی، خواستگاه فرهنگی و پایگاه امنیتی است و  خدمت به عشایر خدمت به شریفترین قشر جامعه و افتخاری بزرگ محسوب می‌شود.

ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به نقش عشایر در اقتصاد و تولید محصولات و فرآورده‌های دامی و لبنی گفت: این قشر تولیدگر که با زحمات زیاد و بهره‌گیری از کمترین امکانات رفاهی به دنبال تولید هستند باید از آسایش خاطر بر خوردار شوند و این با وضع قوانینی در راستای حمایت از آنان توسط مسئولان امکان پذیر می شود.

علی اشرف منصوری به طرح‌هایی نظیر باغکاری، پرورش آبزیان و دیگر طرح‌های اجرا شده در این منطقه  اشاره و آنان را گامی موثر پیرامون ایجاد اشتغال پایدار و آسایش عشایر دانست.

فرماندار شهرستان دالاهو در حاشیه این افتتاح گفت: عشایر در طول تاریخ ثابت کرده‌اند که خالصانه در خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند و علاوه بر مرزبانی بدون هیچ گونه بار مالی برای دولت به تولید مبادرت می‌کنند.

لطف‌الله شهبازی افزود: اگر تولیدات عشایر کمرنگ شود اقتصاد مملکت آسیب می‌بیند و این امر هزینه‌ای مضاعف برای دولت بدنبال دارد.

مدیر امور عشایر استان نیز با تشکر از حضور ریاست سازمان امور عشایر و دیگر مسئولان گفت: مدیریت امور عشایر استان درصدد است که با همکاری دستگاه‌های ذیربط بتواند همسو با سیاست‌های سازمان و با استفاده حداکثر از امکانات موجود گامی موثر در مرتفع کردن نیازهای عشایر در زمینه‌های مختلف بردارد.

آزادی افزود: منطقه عشایری سگر منطقه‌ای مستعد برای توسعه طرح‌های کشاورزی وتوسعه باغات است که می‌تواند سبب رونق اقتصادی منطقه و عشایر باشد .

کانون توسعه سگر در فاصله 28 کیلومتری شهرستان دالاهو و 110کیلومتری کرمانشاه واقع شده است به‌گونه‌ای که این کانون با هدف ساماندهی و اسکان داوطلبانه عشایر منطقه و ارتقای شاخص‌های برخورداری و رفاه آنها ایجاد شده و با مساحت دو هزار و 616 هکتار، بیش از 45 خانوارعشایر و 12 هزار رأس دام را در فازاول و یک صد خانوار را در فازهای بعدی تحت پوشش قرار می‌دهد.

از نتایج اجرای این پروژه می‌توان به ارتقای شاخص‌های توسعه انسانی از قبیل آموزش، بهداشت، سوخت ‌رسانی، راه مناسب، آب شرب، برق و افزایش درآمد و رفاه خانوارهای عشایر اشاره کرد.

با توجه به همزمانی افتتاح پروژه و هفته بسیج در انتهای این مراسم از خانواده‌های معظم شهدای عشایر منطقه که در سال‌های اخیر به خاطر درگیری با عوامل ضد انقلاب  به شهادت رسیده بودند تقدیر به عمل آمد.

منبع:تسنیم

کد مطلب: 334903